Особено важно е бизнесът да „влезе“ в училищата и да започне да подготвя младите кадри. Това коментира в предаването „Кой Говори“ Адриан Николов, старши икономист от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Той посочи, че към момента статистиката сочи, че се търсят масово служители на позиции за стругари, шлосери и заварчици, а те трябва да излизат от професионални училища.
„Във висшето образование беше въведена рейтингова система – проследява доход, образование, специалности. За професионалното образование няма такава система. Това би ни казало до колко профилираме правилно. Сега сме в мрака“, обясни Николов.
По повод огромния брой незаети и неучещи младежи – 130 хиляди, той отбеляза, че не бива да се забравя и ромската общност, която също влиза в проучването.
Според Николов има голяма част богати домакинства, в които родителите не тласкат децата да работят. Друга група пък, не признава, че работи и младежите са заети нерегламентирано.
„В пандемичната година хотели и ресторанти масово почнаха да освобождават хората, за да слагат край на бизнеса си. Тогава тези хора започнаха да се преквалифицират“, поясни Адриан Николов.
Още по темата
- Проект ще насърчава културната интеграция на деца в Пазарджик
- Просветният министър: Предвиден е ръст на парите за образование до 4,8% от БВП
- Спешна демографска ситуация: Битката на XXI век е за човешки капитал
- Областният управител на Враца: “Дигитализацията и новите технологии, в частност изкуственият интелект, променят света и структурата на професиите и са в основата на новата визия в ОП “Образование”