259 000 дка със слънчоглед в Добруджа вече са третирани срещу ливадна пеперуда. Тези площи представляват малко над една трета от засетите през тази пролет 853 000 дка с маслодайната култура, съобщи Дарина Василева, отдел „Растителна защита“ в ОДБХ, по време на среща със земеделски стопани в рамките на Дните на полето в село Гешаново. 

В края на юни е установен масов летеж на ливадната пеперуда. Тогава обаче не е било възможно третирането на посевите, заради забрана във връзка с цъфтежа на слънчогледа.

„Изключително бързо премина от лавандула, люцерна, билки и необработваеми площи с плевели като лобода и поветица в слънчогледа и за 1-3 денонощия скелетира слънчогледовите растения“, обясни Василева и допълни, че земеделските стопани непрекъснато са търсели и искали консултации с представители на „Растителна защита“, за да се справят с проблема. Установено е преминаване на ливадната пеперуда и към пшеницата, но в съвсем ограничени площи.

Заповедта на Министъра на земеделието, с която се разрешава третирането с препарати, съдържащи бацилус турингиензис, е от 21 юли и към момента по-голямата част от засегнатите в Добруджа площи са третирани. Срокът за пръскане срещу неприятеля ще бъде удължен и няма да е само до 30 юли, както първоначално е обявено в заповедта, уточни Василева. 

"В момента ливадната пеперуда се е скрила в почвата и какавидира. Очакваме следващо трето поколение, което ще наблюдаваме след 15-20 август. Нашите професори са ни учили, че то може да бъде най-вредоносно. Има някаква вероятност изключителната суша да повлияе върху тази гъсеница“, допълни  Дарина Василева и допълни, че до няколко дни се очаква одобрение и за трихограма за борба с ливадната пеперуда.

На този етап няма сигнали за подмор на пчели.