С 24 медала се завърна българският отбор от европейските игри за трансплантирани в нидерландския град Арнем.

Страната ни участва с рекорден брой състезатели – 16.

Броят медали 24 е рекорден, макар че отборът е убеден, че е можело да бъде и по-голям. Заради екстремно високите температури турнирите по лека атлетика и тенис на маса (смесени двойки) обаче били отменени.

Анна Пеева - мениджър на трансплантираните атлети на доброволни начала, сподели за БНР:

"Беше чудесно - атмосфера, участници, настроение, съпричастност, подкрепа, феърплей. Отборът беше много задружен, много мотивиран. Най-важно - целта, за която да са отишли там - да се популяризира донорството и да покаже, че след донорството има живот и той също така може да бъде активен, хубав, страхотен".

Пеева е съпруга на един от атлетите Георги Пеев, с трансплантация на сърце и бъбрек и участва в игрите като плувец и футболист. Днес се завърна с 2 златни, 3 сребърни и 1 бронзов медали.

"Тези хора, особено новите, които за първи път дойдоха, се докоснаха до голямо състезание за хора с трансплантации и видяха изключителни спортисти, защото там наистина има и такива, но това, преди всичко, е огромен празник на живота и много се надявам да можем да запалим повече хора, които са с трансплантации в България да могат да спортуват, да бъдат физически активни".

Георги и съотборниците му вярват, че не броя на медалите са важни, а властта да ги чуе и да направи така, че в България да се случват повече трансплантации и да се спасяват повече човешки животи.