“През 1945 г. се е състояла последната правописна реформа в българския език. Тези 80 години са доста дълъг период, в който нищо съществено не се е променило в българския книжовен език”, коментира филоложката и основател на сайта “Как се пише” Павлина Върбанова в днешното издание на предаването “Кой говори”. Тя сподели, че към сайта има голям интерес от създаването му през 2012 г., а информацията е надеждна и проверена. 

“Запълва една съществена празнина в нашето онлайн пространство”, каза тя.

По повод десетгодишнината на сайта и Деня на народните будители е организирана кампанията “10 х 10 важни правила за българския език”. Инициативата описва правила, които се прилагат често в езиковата практика, или при които се допускат редовно грешки.

Върбанова сподели част от примерите, които са използвани в кампанията. За нея една от най-често допусканите грешки е изписването на съставните собствени имена изцяло с главни букви. “Само първата дума се пише с главна буква”, коментира тя. 

Според нея негативните реакции към чуждиците са доста пресилени, защото тези думи се “подчиняват изцяло на граматичната ни система и засягат най-повърхностния слой на езика”.

За Върбанова спадът в грамотността на българите не е чак толкова голям, защото няма статистически данни, с които да се сравни каква е била тя преди 10, 20 години. “Ако нещо ме притеснява за езиковата култура, то е, че много хора не обръщат достатъчно внимание на това как пишат как говорят и изобщо как се изразяват”, добавя тя.

“Най-най притеснително е, че видни публични личности не обръщат внимание”.

Миналата година сайтът “Как се пише” беше направил класация на най-използваните думи сред българите. Думите на годината бяха три - “преценям”, “антиваксър” и “изчегъртване”. 

Въпреки че не е сигурно, че ще има такава класация тази година, Върбанова смята, че думите на 2022 г. ще бъдат “война”, “агресия” и “газ”.

Официалният правописен речник става дигитален

“Такава класация е необходима, за да може обществото да се огледа в огледалото на думите и да види себе си,” завърши тя.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм