Необходимостта журналистите да влязат в групата лица, които се ползват със защита при изпълнение на служебните си задължения коментираха в ефира на Дарик журналистът Слави Ангелов и доц. Жана Попова, преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации /ФЖМК/.

Двамата гостуваха в радиопоредицата „За медиите (само)критично”, където беше представен сборникът на ФЖМК „Въпросът за справедливостта. Съдените журналисти в България”.

В ефира на Дарик доц. Жана Попова разказа, че в първата част на сборника автор е Красимир Кънев от БХК. Във втората част на сборника има интервюта с 15 български журналисти, през чиито дела се показва историята на промените в съдебния процес по тези дела. А третата част са коментарите на съдебните дела от съдиите Мирослава Тодорова и Калин Калпакчиев.

Журналистът и главен редактор на „168 часа” Слави Ангелов подчерта, че тази книга ще бъде много ценна най-вече за младите журналисти, защото никой не ги учи практично как да пишат без да бъдат съдени.

Журналистите често са на първа линия, но нямат значка или имунитет 

„Делата са най-малкия проблем. Ние нямаме полицейска значка, прокурорски имунитет или служебно оръжие, но много често вършим работата на ред институции - на прокуратурата, полицията и съда. Журналистите свършиха тази ценна работа за всички афери, през които минахме.  Има техники на писане за неща, които са много трудно доказуеми, така че при положение, че нямаме достатъчно ефективно правосъдие, хората да разберат какво се е случило и кой е виновен”, коментира Слави Ангелов.  

Той постави и темата за това журналистите да се ползват със защитата на служебни лица, каквато има за други професии . „Журналистите много често са на първа линия, където полицаите и прокурорите ги няма и в същото време няма ефективен инструмент за защита. Когато беше приета промяната за защита на медиците, нападенията срещу тях намаляха”, отбеляза Слави Ангелов.

Според него журналистите трябва да влязат в тази група служебни лица, които се ползват със защита, защото повечето дела срещу журналисти и нападенията срещу тях са свързани с пряката им работа и изпълнението на служебните им задължения.  Дори това да спре няколко случая на насилие ще има полза за всички, добави той.

Рядко мафиоти съдят медии, по-често са корумпирани служители

Доц. Жана Попова отбеляза обаче, че трябва да разделим делата на две групи, защото има и жълти издания, които служат по грозен начин за саморазправа с хората. „В нашата работа много често журналистът върши работата си чрез проверки и разследвания срещу длъжностни лица. Това е особено видно в малките градове, защото в предизборна кампания тези журналисти започват да получават призовки”, коментира тя.

Слави Ангелов коментира още, че противно на това, което си мислят хората – рядко мафиоти съдят медии и журналисти. „Те не вярват в правосъдието, те или ти пращат някой да те пресрещне вечер или те търсят да си решат проблема. Те добре знаят че са такива, за разлика от корумпирани служители”, отбеляза разследващият журналист.

Явявал съм се на всички дела и съм ги спечелил, но не по давност, подчерта Слави Ангелов. Доц. Жана Попова също подчерта, че журналистите държат на довършването на делата срещу тях, тъй като те засягат доброто им име.

От друга страна Слави Ангелов каза, че е съдил и жълти медии, но не за клевета, а за плагиатство – даже ги е накарал да си платят и данъците.

И двамата напомниха, че Асоциацията на европейските журналисти и Българският хелзинкски комитет работят активно да имаме единно законодателство в синхрон с опита на ЕС да реши проблема с делата срещу медиите.

Една от идеите е да се намали стойността на предвидената в закона глоба, заради често несъразмерно високите искове спрямо приходите на медията. Друг момент е да се промени отговорността, която журналистите трябва да носят, когато критикуват държавни служители. „Не само политиците да бъдат отговорни, но и длъжностните лица да бъдат отговорни – това би било важна промяна”, коментира доц. Жана Попова.

Чуйте разговора по темата в ефира на Дарик. 

Подкрепата за „Дарик“ е осигурена от Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на „Дарик“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.