Тъкмо бяхме се простили с надеждата, че България ще бъде приета в Шенген в обозримо бъдеще, и президентът Радев ни изненада от Брюксел с обещание, че ще влезем в клуба на свободното движение на хора и товари най-късно през октомври догодина. Нидерландският премиер Марк Рюте беше още по-смел в прогнозите си - според него това е възможно да се случи през следващото лято.
Нидерландия настоява да изпълним още две условия, преди да премахне ветото - да приключи механизмът за мониторинг на Шенгенската информационна система и да минем през нова оценка по механизма за сътрудничество и проверка.
Австрия, която също ни блокира, пък иска от нас още по-засилен контрол по границата ни с Турция, евентуално построяване на нова, стабилна ограда и облекчаване на мигрантския натиск.
Възможно ли е наистина да прекрачим прага на шенгенското пространство догодина и само мигрантската криза ли е причината да не сме още там - на тези въпроси отговаря в "Кой говори" по Дарик Николай Стайков, съосновател на Антикорупционен фонд и разследващ журналист.
Радев: България ще влезе в Шенген другата година (обзор)
"Шенген не е нещото, което трябва да бъде издигнато в култ и да се влезе в пространството на всяка цена", заяви Стайков. За него е много по-важно първо да се покаже, че има работещи системи за контрол на движението на хора, стоки и капитали. Да се преодолеят тихите провали на системата е на дневен ред и да заработи системата, а не просто да получим някаква конкретна дата за прием.
Водещият Георги Донков отбеляза, че Нидерландия настоява България да премине през нова оценка за механизма за сътрудничество и проверка. Той уточни, че механизмът не е приключил и че липсата на индивидуални доклади не ни изключва от мониторинга.
Австрийският канцлер: На България й трябва ограда от ЕС
Николай Стайков отвърна, че искането на Нидерландия ще бъде поредният одит на цялата българска система по правораздаване и правоохраняване. Той допълни, че се надява това да подейства на политическия елит в положителна насока и нещата да се случват по-малко имитационно, както досега се е правело. Никой вече не си прави заблуди, че именно случаи като Стайков влияят върху процесите, тъй като безнаказаността при нас ще може да се изнася безпроблемно към Западна Европа.
Разговорът се насочи към Плана за възстановяване и устойчивост и свързаното с него законодателство. Изискванията далеч не са само икономически, отбеляза водещият, като допълни, че антикорупционните промени също са част от него. В този контекст Донков попита какво се случва с разследването на "Осемте джуджета" и изобщо прави ли се нещо по въпроса.
АФП: Безизходицата се задълбочава, България се доближава до пети избори
Стайков отбеляза, че именно този случай е изключително показателен. Знакови имена са замесени в него и това беше шанс за системата да се прочисти отвътре. Вместо това този шанс беше пропилян, а на негово място се изнасят в пространството показни акции, които не решават проблеми на системата, а по-скоро симптоми.
"В момента ще се правят антикорупционни реформи, но сякаш забравихме какви бяха предишните", добави Стайков. Нужни са периоди от 8 - 9 години, за да се разбере дали една реформа е добра, или не. Нужен е консенсус по корупционната реформа. В Народното събрание върви обаче червена линия, която се основава на корупционно разделение и отсъства всякакъв консенсус по темата. Няма как да очакваме при такива условия да започне истинска реформа, обобщи журналистът.
Турция ще строи паметник на загиналия български граничар
Разговорът завърши с наболялата тема по излъчените репортажи в Западна Европа и разследвания относно инцидента с простраляния бежанец на турската граница.
По обвинението, че журналистите са виновни, Стайков каза: “Когато започна войната в Украйна, много се надявах, че някой ще следи какво се случва там чисто технологично и тактически. Надявах се, че някой слуша, записва си и след това прилага. Ситуацията по границата ни обаче е останала 120 години назад, където се върви със стражевото куче. Нашите институции отказват да се модернизират, но в следващия момент обвиняват журналистите, че си вършат работата”.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм