„Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Северна Македония и България се признава от всички граждани и над 75% са против инициативата за провеждане на референдум за отмяната му, инициирана от лидера на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски“, каза днес бившият премиер Зоран Заев.

Мицкоски: Българите не заслужават място в Конституцията

„Договорът се признава от всички граждани, над 75% са против инициативата за референдум, а останалите 25 процента са членове на ВМРО-ДПМНЕ. Няма да намерите човек в света, който да е против приятелството, добросъседството, сътрудничеството. Нашият македонски народ и всички етнически общности в Северна Македония няма да подкрепят това“, каза Заев.

ВМРО-ДПМНЕ внесе официално инициативата за референдума

Бившият премиер подчерта, че крайната цел и задача на всички, особено на политиците, е да осигурят бъдеще за своя народ, за целия регион, за целия европейски континент и да дават положителен пример на световно ниво в политиката.

Ковачевски: Референдумът за Договора с България вреди на Македония

„Убеден съм, че нашето приятелство, добросъседство и сътрудничество ще бъдат пример за в бъдеще и от тази гледна точка, като бивш изграждащ това приятелство, подписал Договора, отправям послание към политиците в Северна Македония и България да подхранват приятелството и добросъседството“, обясни Заев.

Той заяви, че се гордее не само с Договора с България, но и с Преспанския договор.

„С тях възстановихме приятелствата си с нашите съседи и като бивш министър-председател съм на разположение за съдействие за изграждането на добри отношения между Скопие и София, а също така и за съдействие по отношение на бизнес сътрудничество“, коментира той.

Михаел Рот: Конституционните промени са необходими, за да продължат преговорите с РСМ

Относно това дали в страната има политическа воля за промени в конституцията и за включване на българското малцинство, Заев изрази убеденост, че има, като подчерта, че в конституцията има седем етнически общности, а промените са за вписване на „нашите граждани с българско, черногорско, хърватско самосъзнание“.

„Мисля, че този въпрос, който трябва да бъде решен час по-скоро. Хърватия, която е страна-членка на ЕС, например има 24 етнически общности в конституцията си. Ние разбираме българската конституция, тя е различна от нашата конституция, тя е по линията на Франция, САЩ и други, а ние сме многоетническа държава и вярвам, че скоро ще го направим и ще вървим към отваряне на главите с ЕС“, отбеляза Заев.

Маричич: РСМ ще промени учебниците си до 2024-2025 година

Той изрази задоволство от днешния акт на присъждане на званието на Кючук, който, както каза, работи не само за Северна Македония, но и в интерес на целия регион. „Той е символ на нашето приятелство и се надявам всички политици в Северна Македония и България да последват примера му“, каза Заев.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм