“Обществото би могло да се предпази. На първо място като се обърне към младостт, да запали младостта. Това означава, младостта да осъзнае необходимостта от дисцилината, ако тя не е майката, е обичливата баба, която готви човек да постига добрите посоки. Този, който знае, че ако подготви задача, резултатът на която трябва да е готов в 10, но е готов в 8, голяма част от изпълнението на тази задача се дължи на дисциплината”. Така писателката Здравка Евтимова коментира пред Дарик първата и най-важна стъпка, която обществото трябва да предприеме, за да изхвърли “гнилите ябълки”.
“Другото е да се противопостави човек. Тези, които не го спазват, да бъдат така добри да напуснат общността, защото знаем, че една гнила ябълка заразява цяло мазе с прекрасни ябълки”, каза още писателката.

Според нея дисциплината не трябва да е дисциплина на концлагера, а дисциплина, която е скалата, на която да седиш по пътя към върха.
“Второто е знанието и експертизата. Това също е много труден начин общността да се справи с хората, прекъсващи добрите посоки. Когато човек знае и може, за знаещия човек не е създаден затвор или килия, в която да бъде затворен. Знанието не може да бъде заключено, защото общността ще има нужда от неговото знание”, обясни Здравка Евтимова.
Цялото интервю може да гледате във видео файла.
Още по темата
- Ася Демирева: Грижата за детето означава единствено присъствие
- Георги Бърдаров: Има солидна прослойка от българите, които виждат бъдещето на изток
- „10 години не можех да приема сина си“: Фотографията като глас на майчината болка и обич
- Ивелин Михайлов за еврото: Имаме отвратително, малоумно и престъпно управление!