- Доган най-вероятно ще бъде част от листите на Движението за права и свободи на предстоящите парламентарни избори
- Въпросът - къде е Доган, остана без отговор
- Валентин Тончев намекна за заплахи срещу семейството на собственика на т.нар “сараи” Данил Папазов от Делян Пеевски
- Защо крилото на Доган избра Земеделски народен съюз и СБОР за коалиционни партньори?
След 11 години извън оперативната политика почетният председател на ДПС Ахмед Доган се завръща с “пълни сили” и най-вероятно ще бъде част от листите на Движението за права и свободи (ДПС) на предстоящите избори. Това заяви пред BTV Валентин Тончев - депутат, избран от листите на ДПС, но станал независим, след като съпредседателят на партията Делян Пеевски го изключи от парламентарната група на партията. Тончев не даде категоричен отговор на въпроса къде е Доган, но поетично заяви, че той е “в сърцата на всички избиратели и членове на Движението за права и свободи”.
Не стана ясно и от кой район ще бъде издигната кандидатурата на почетния председател, защото тепърва започват да заседават и да редят листи. Тончев даде и заявка - Доган ще участва в интервюта по медиите.
Снимка: Валентин Тончев/ БТА
“Жестоко посегателство срещу един независим орган“
Тончев определи забавянето на регистрацията от ЦИК на ДПС за участие в изборите като “удар срещу демокрацията в България” и “жестоко посегателство срещу един независим орган какъвто трябва да е ЦИК”.
“Орган, който трябва да обезпечи провеждането на честни и прозрачни избори. По най-мутренския начин депутати на Делян Пеевски блокираха членовете на ЦИК да заемат работните си места. Всички вие видяхте как ЦИК не отвори вратите. Защо? Защото ние щяхме да регистрираме партията“, коментира той.
Снимка: Двете фракции на ДПС пред ЦИК/ БТА
Той разясни, че сега има две коалиции на ДПС - тяхната и едната националистическа на Пеевски, в която са отцепниците от „Възраждане“ (бел. ред. „Български гласъ“). По думите му това са хората, които са напуснали партията на Костадин Костадинов. Тази партия се представя като „патриоти за православна държава“. Тези ли ще представляват българските мюсюлмани?“, попита Тончев.
Той обясни, че причината фракцията на ДПС около Доган да е в коалиция със Земеделски народен съюз (ЗНС) е фокусът им върху земеделската политика и върху малките населени места, които са ядрото на Движението за права и свободи. Относно думите на председателя на ЗНС Румен Йончев в интервю за в. 24 часа преди време каза, че „ДПС е съсипало българското земеделие“, Тончев разсеяно каза, че не знае кога и къде е направено това изказване, но обясни, че Йончев сега има възможност да предложи качествено законодателство и да подобрят земеделската политика.
Относно другия им коалиционен партньор - партия “Справедлива България обединени родолюбци“ (СБОР) и фактът, че един от председателите е Георги Гатев, който е адвокат на сочения за близък до Доган бизнесмен Румен Гайтански - Вълка, Тончев посочи, че Гайтански сигурно има 20 юридически защитници и “като се замислим, добрите адвокати в България не са толкова много”.
Снимка: Румен Гайтански в съда/ БТА
Самият Гайтански неотдавна беше задържан и обвинен като подбудител по разследването за отпускането на кредит в размер на 150 млн. лв. от Българската банка за развитие (ББР) през 2019 г. Твърди се, че със сумата е било погасено задължение на ТЕЦ „Варна“, чийто мажоритарен собственик до скоро беше Ахмед Доган, а сега е Данаил Папазов, който се оказа и собственик на сараите, в които почетният председател на ДПС живееше 20 години.
В няколко интервюта другият адвокат на бизнесмена Константин Симеонов обясни, че “атаката срещу Румен Гайтански идва от Делян Пеевски, а целта е политическа”.
“Събра ни това, че тази партия се нарича СБОР и тя е сбор от неправителствени организации. Искаме да дадем силен глас на гражданското общество”, обясни Тончев.
Натиск и заплахи срещу Данаил Папазов?
Относно влизането на журналисти, но само от трите национални телевизии, в т.нар сараи в кв. “Бояна”, Тончев отбеляза, че в резиденцията са влизали много хора през годините.
“Там се редяха листи, събраха се ръководните органи на партията, провеждаше се Централният съвет и се правеха обучения. Договорът с ДПС за наем е от 2011 година. Сумата е вписана в договора. Той стана публичен за всички“, каза още Валентин Тончев.
Той уточни, че “са много притеснение къде е Данаил Папазов” и попита дали някой го е чувал и виждал. Тончев намекна за заплахи срещу семейството на собственика на т.нар “сараи” и за упражняван натиск върху него. Той отбеляза, че са чували различни спекулации, но обърна внимание на една от тях - прогонването на Доган от имотите е под диктата на Пеевски.
Снимка: Данаил Папазов/ архив
Тончев обясни, че сега “възелът около Пеевски” се развързва с пълна сила и хората около почетния председател виждат натиска, който се оказва, чрез Антикорупционната комисия и разследващите органи.
Още по темата
- Иво Инджов: Няма работеща конфигурация, която да направи правителство
- “Ще си имам гарантиран председател”: Борисов щял да сложи начело на листа на следващия вот човек, роден 1930 г.
- Кирил Петков призова ГЕРБ да оттегли Рая Назарян от надпреварата за председател на НС
- Йотова: Промените в Конституцията се обърнаха срещу собствените си създатели