• Доган не е собственик на именития сарай в „Росенец“
  • Преди дни стана ясно, че почетният председател на ДПС вече няма дял и в ТЕЦ „Варна“
  • Ахмед Доган беше премахнат и като член на съвета на директорите на централата

По документи и според официалните регистри почетният председател на ДПС Ахмед Доган не е собственик на популярното имение в „Росенец“, което от години обитава. 

Справка на БНТ в Имотния регистър показва, че собственик на имота е дружеството с ограничена отговорност „Хермес солар“.  Негов управител е бившият транспортен министър в кабинета на Пламен Орешарски и вече едноличният притежател на ТЕЦ “Варна” Данаил Папазов. Той ръководи фирмата в съдружие с руския гражданин Георгий Серопян и компанията "Сигда пропърти".

Ахмед ДоганСнимка: Ахмед Доган / Архив

От община Бургас потвърдиха информацията и обясниха, че данък сгради и такса смет за имота в парк „Росенец“ се плащат от фирма "Хермес солар". 

Според Търговския регистър към 28 август фирмата се занимава с алтернативна енергетика, производство на електрическа и топлинна енергия от възобновяеми източници. 

Дарик

Папазов е едноличен собственик и на "Сигда пропърти". Това е информация конкретно за собствеността на земята, както и на имението, построено в парк „Росенец“. На негова територия има и други сгради – бунгала и оранжерия, но те са незаконни и се търси фирма, която да ги събори.

Данаил Папазов
Снимка: Данаил Папазов/ Архив

Доган загуби и ТЕЦ “Варна”

В средата на август се разбра, че Доган вече няма дял в ТЕЦ „Варна“. Пълният контрол върху електроцентралата се завърна при бившия ѝ собственик Данаил Папазов. 

Проверка на Mediapool  установи, че на 5 август е сключено споразумение между фирмата „Сигда“ ЕООД, която придоби ТЕЦ „Варнa“ от чешката ЧЕЗ, и фирмата „Сигда Инвестмънт“, в която дял има Доган, за връщане на акциите на електроцентралата на предишния им собственик. Доган и Папазов имат равни дялове в „Сигда Инвестмънт“, но фирмата не е платила договорената цена от 8.505 млн. лв., а уговорката е била такава при джиросването на акциите от „Сигда“ ЕООД на „Сигда Инвестмънт“. Заради проваленото споразумение дяловете се връщат обратно в „Сигда“, която пък е собственост на създадената през февруари 2024 г. "Сигда Кънстракшън" под контрола на Папазов. 

Доган не притежава имението в „Росенец“Снимка: Ахмед Доган/ БТА

Дни след като акциите на Доган бяха придобити, ситуацията се задълбочи. С ново заявление в Търговския регистър бившият транспортен министър поиска премахването на почетния председател на Движението като член на съвета на директорите на ТЕЦ “Варна”. 

Много съвпадения...

Всички тези процеси се случват на фона на разцеплението в ДПС. Въпреки разпространените твърдения, че Папазов е по-близък до Доган, бившият транспортен министър  е коментирал назад в годините, че познава Пеевски от 2001 г., когато в един и същи ден са били назначени в „Пристанище Варна“ със заповед на тогавашния министър Пламен Петров. Имали са срещи по време на управлението на кабинета „Орешарски“ в качеството на министър и депутат. 

БУЛФОТОСнимка: Делян Пеевски/ Архив

Друго съвпадение е, че през август Комисията за противодействие на корупцията (КПК) изведнъж поднови разследването си по случая заради  “предположение за това, че са извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР”. Соченият за близък до Доган мастит бизнесмен Румен Гайтански-Вълка беше задържан и обвинен като подбудител по разследването за отпускането на кредит в размер на 150 млн. лв. от Българската банка за развитие (ББР) през 2019 г.  Проверява се дали със сумата е било погасено задължение на ТЕЦ „Варна“, чийто мажоритарен собственик до скоро беше Ахмед Доган.

В няколко интервюта адвокатът на бизнесмена Константин Симеонов обясни, че “атаката срещу Румен Гайтански идва от Делян Пеевски, а целта е политическа”.  Пеевски от своя страна директно обвини Ахмед Доган в кражба на 30 млн. лв., визирайки скандала с кредита от ББР.