Регистрацията на партиите и коалициите в Централната избирателна комисия (ЦИК) трябваше да започне в 9:30 ч. в понеделник, но това не се случи заради неразбирателството между двете фракции на ДПС - тази около почетния председател на Движението Ахмед Доган и тази около изключения наскоро съпредседател Делян Пеевски.
Двата лагера бяха в битка кой ще се регистрира първи за предстоящите парламентарни избори и дори прекараха нощта пред сградата на бившия Партиен дом, където е и Централната избирателна комисия.
Снимка: Представители на двете фракции на ДПС пред сградата на ЦИК/ БТА
Входът на ЦИК беше заварден от плътен полицейски кордон, който не допусна влизането на симпатизанти в сгардата. Въпреки това, след разпространено видео в социалните мрежи от пресцентъра на ДПС, стана ясно, че част от хората около Доган вече са в сградата, благодарение на депутатските си пропуски, които им осигуряват право на достъп.
На кадрите се вижда как народните представители от традиционното ДПС седят на масата за подаване на документи, а към тях се задават и хора от групата на Пеевски, които собственоръчно си носят столове, за да се разположат на свой ред в залата.
От друго видео, публикувано отново от официалния пресцентър на Движението, стана ясно, че се е стигнало и до напрежение между двата лагера.
Според ДПС на Доган бившите им колеги “пречат на членовете на ЦИК да работят”. “Моля направете място на членовете на ЦИК да работят”, обърнаха се на депутатите на Доган към тези на Пеевски.
По думите на Валентин Тончев хората около почетния председател са били първите седнали на местата за регистрация в ЦИК и ДПС-Ново начало (бел. ред. - наименованието на формацията около Делян Пеевски, оповестено от самия него на 2 септември) се опитва да “изманипулира ситуацията”. Симпантизантите на Доган развяваха и плакати с надписи „България без Пеевски“ и „Демокрация без Пеевски“.
Снимка: Представители на ДПС, близки до Ахмед Дога пред ЦИК/ БТА
“Новото начало на Пеевски е един фалш и манипулация. Ние с Ибраим Зайденов (бел. ред. - председател на младежко ДПС) сме пълномощници и сме застанали по надлежния официален ред и сме подготвили абсолютно всичко, за да регистрираме партията за изборите. Абсолютно всички документи са с нас за регистрация на партията”, коментира Тончев пред журналистите.
Електронната регистрация на Пеевски с ДПС–Ново начало
След полунощ в неделя срещу понеделник Делян Пеевски съобщи в позиция до медиите, че:
“ДПС–Ново начало вече е факт и в 00:05 на 02.09.2024 г. са подали електронно подписано заявление за регистрация за предстоящите избори”.
“Ние сме иновативни и модерни. Заедно сме в името на хората. Винаги ще бъдем до хората и ще работим за хората. Най-хубавото предстои”, пише в съобщението.
Снимка: Делян Пеевски/ БТА
Това породи спора дали е възможно ЦИК да одобри такив тип онлайн практика като валидна регистрация. В хронограмата на комисията документи за регистрация на партиите и коалициите могат да подават всеки работен ден от 2 до 11 септември от 9:30 до 17:00 часа. В решението на ЦИК за процедурата по регистриране на политическите представители също не се споменава за възможност това да се случи онлайн.
Междувременно се появиха и коментари по темата от народни представители. Бившият министър на електронното управление и настоящ депутат от “Продължаваме промяна - Демократична България” Божидар Божанов посочи, че “ЦИК има трайна практика да не приема онлайн заявления”. Той уточни, че нито ЦИК, нито районните комисии, въпреки законовото задължение, ползват Системата за сигурно електронно връчване.
Според Илхан Кючюк онлайн регистрацията на Пеевски е “действие от отчаяние на човек, който губи всичко”.
„Не говоря за морала - него отдавна го е изгубил, ако го е имал въобще някога“, написа той във Facebook.
Без аналог: ЦИК намери решение?
ЦИК обяви, че ще заседава извънредно в 10:30 часа, за да се опита да намери решение и начин как да постъпи оттук нататък. Заседанието протече на закрито и без изявления за медиите. Последва редовно заседание в 14:00 часа, което излезе с решение.
Снимка: ЦИК/ БТА
Членовете на комисията решиха да приемат паралелно заявленията за участие в изборите и на двете фракции на ДПС. Заявленията ще бъдат записани в един и същи час и няма да им се поставя пореден входящ номер.
“Долу присъства само една единствена партия и тя е ДПС с председателя си. Това са участниците и в момента се отказва регистрация на партия със своя председател. Това са участниците долу и не знам кой на кого пречи. Очевидно някои членове в ЦИК”, каза членът на комисията Ерхан Чаушев, предложен от ДПС.
“ЦИК променя условията за регистрация, за да създаде предимство на определена група хора. Премълчавате това, че ЦИК се страхува да регистрира ДПС с председател Чакъров”, каза преди гласуването членът на ЦИК Севинч Солакова, която бе предложена за поста от ДПС.
“Ние сме ЦИК и нашата работа не е да се намесваме в решаването на вътрешнопартийни проблеми”, каза членът на ЦИК Цветозар Томов, излъчен от ДБ.
В крайна сметката коалицията на ДПС-Доган се регистрира с името „Демокрация, права свободи“ (ДПС), като в нея участват партия СБОР и "Земеделски народен съюз".
Формацията на Пеевски също е коалиция, но с името „Движение за права и свободи - Ново начало“. В нея партньори са партиите „Български глас“ и „Новите лидери“.
Кой има право да регистрира ДПС?
Регистрацията на една политическа партия се случва от този, който я представлява, в случая на ДПС по документи това са Джевдет Чакъров и Делян Пеевски. Въпреки, че Централното оперативно бюро (ЦОБ) изключи Пеевски от Движението той все още фигурира в Регистъра на политическите партии като представляващ формацията и по закон може да я регистрира.
Друг въпрос, който се повдигна е и в кого е официалният печат на ДПС. ЦОБ съобщи, че са приели нов образец на печат, но не се знае дали той вече е регистриран.