След 40-годишна възраст човек трябва да започне да живее все едно, че има диабет. Тоест, рафинираната захар и тютюнопушенето трябва да изчезнат. Алкохолът също е проблем, мнозина считат, че разширява съдовете, това е инсинуация и оправдание.

Това е формулата за пълноценни старини, която препоръча в предаването „Най-добрите лекари” по Дарик един от най-добрите инвазивни кардиолози в България д-р Иван Мартинов, началник на Отделението по инвазивна кардиология в „Пирогов”.

Той отчете като положителен фактът, че младите имат по-висока здравна култура и се обръщат към профилактиката.

Хората, родени около Милениума и дори в средата на 90-те години на миналия век, започват да живеят значително по-здравословно и имат отношение към профилактиката. Жените правят гинекологични прегледи, мъжете си следят холестерола. Съветът, който мога да дам, е човек да си види наследството в рода – от какви болести са страдали кръвните му роднини и да си обърне внимание в тая посока като начало.

Друг е въпросът, че скринингът на заболявания трябва да е държавна политика. По думите на д-р Мартинов, основният проблем на цялата здравна система е свързан със спешната помощ.

Разви се инвазивната кардиология, доста други специалности набират скорост и оборудване, но достъпът на пациента до тези специалности е затруднен, заради недостатъци в спешната медицина. Там обикновено държавата поема грижата и има сериозен недостиг преди всичко на хора.

Затова държавата трябва да се намеси тук, знам, че няма да го направи скоро, но това е пожелание, заяви инвазивният кардиолог.

 Гледайте интервюто ТУК