Основна отговорност, която имаме като родители, е да осигурим безопасна и защитена среда за децата си. Децата имат много слаба (или никаква) преценка за рисковете, което неминуемо води до различни инциденти, ако родителите не вземат необходимите мерки, пише kidsonboard.bg.
Едно от най-опасните неща, които често правим с децата си, е шофирането и участието в движението по пътищата. Никой не излиза от дома си с идеята, че ще стане участник в катастрофа, но всъщност никога не знаем какво ще ни се случи. Автомобилните катастрофи са сред водещите причини за смърт при деца. Рязко спиране или катастрофа с 40 км/ч са напълно достатъчни да наранят сериозно дете по време на път.
Лекарката от Враца: Пия лекарства, които могат да повлияят на дрегера
Децата са особено уязвими участници в движението и по-лесно стават невинни жертви при катастрофи. Скелетът на малките деца не е достатъчно зрял, за да се справи със силите, предизвикани в автомобилна катастрофа. Бебетата и децата не са умален модел на възрастния човек, а развиващата се скелетна структура не е способна да защити органите при евентуален удар. Анатомията на децата е различна от тази на възрастните и това ги излага на голям риск в случай на катастрофа или внезапно спиране.
- Главата на детето е много по-голяма и тежка – около 25% от тялото (при възрастните тя е 6% от теглото);
- Мускулите на врата и гърба не са достатъчно силни, за да поддържат теглото на главата;
- Детските кости са много меки;
- До 3-годишна възраст гръбначният стълб на детето се състои от прешлени, които са свързани с хрущял;
- Костите на шията при малки деца не са достатъчно развити, за да могат да защитят гръбначния мозък при силно натоварване.
Алкохолната проба на лекарката от Враца показала 1,44 промила
Заради тези физиологични специфики децата имат нужда от допълнителна защита в колата, за да може тялото им да се справи със силите, предизвикани при катастрофа.
При удар, преобръщане или внезапно спиране необезопасените деца рискуват да бъдат изложени на несъвместимо с живота им количество кинетична енергия.
Правилно монтираното детско столче намалява скоростта си със същата скорост като автомобила и по този начин разпределя кинетичната енергия, влияеща върху тялото на детето за по-дълъг период и за по-дълго разстояние.
Дете получи гърч, след като три болници в Бургас отказаха да го приемат
! При произшествие с 50 км/ч дете, което не е обезопасено, ще бъде изхвърлено напред със сила от 30 до 60 пъти по-голяма от собственото му тегло и ще претърпи травма, равносилна на падане от 6-ия етаж! Също толкова опасно е детето да се държи в скута на родителя. При скорост 50 км/ч вероятността от смърт на детето, седящо в скута на родителя, е около 70%. Дори при удар с 30 км/ч, дете с тегло 7 кг ще излети от ръцете на възрастния, тъй като ще бъде изложено на сила от над 135 кг. Да се удържи такава движеща се маса е невъзможно!
Детските столчета за кола и предпазните колани са предназначени за предотвратяване или минимизиране на нараняванията от катастрофи. Неизплозването на детски столчета, неправилният монтаж на столчетата и неслагането на предпазния колан обричат децата на тежки и понякога фатални травми.
3-годишно дете загуби живота си при катастрофа
Пътните инциденти се случват както на къси, така и на дълги разстояния, в градска и извън градска среда, затова децата трябва да се возят в столчета, които отговарят на възрастта, ръста и теглото им, инсталирани са правилно, пасват добре в автомобила и се използват правилно при всяко пътуване.
Винаги закопчавайте детето си в столчето! Това може да спаси живота му.
ЗА КАКВО ПЛАЩАМЕ, КОГАТО КУПУВАМЕ СТОЛЧЕ ЗА КОЛА?
Често се питаме „Защо да купя столче Х за 500+ лв., като на пазара има столче У за 100 лв.? Нали всички са тествани!?“
Пияна лекарка се отзовала за катастрофата край Враца със загинало дете
! Когато купуваме столче за кола, всъщност купуваме защита за детето си в случай на пътен инцидент. Това е единствената и най-важна функция на детските столчета!
ОСИГУРЯВАТ ЛИ ВСИЧКИ СТОЛЧЕТА ЕДНАКВО НИВО НА ЗАЩИТА?
Краткият отговор на този въпрос е "НЕ" и това се дължи основно на вложените материали, експертиза и технологии.
Материалите
Без значение какъв продукт купуваме, винаги има значение от какво е произведен той. При столчетата за кола материалите са от изключителна важност поради няколко причини:
1. Единствената задача на столчето за кола е да осигурява безопасност в екстремни ситуации. Затова и материалите, от които то е изработено, трябва да са устойчиви на силно напрежение, както и да бъдат енергоемки. Това означава да не могат да се счупят при инцидент и в същото време да поемат голяма част от кинетичната енергия, за да не бъде наранено детето ни.
Тригодишно дете загина при катастрофа
2. Експертите препоръчват столчето за кола да е изградено с 3-слойна защита - пластмасова външна част, пяна и текстил. Пластмасата е здравият елемент, пяната е тази, която поема кинетичната енергия, а текстилът осигурява комфорт за детето.
3. Също така не бихме искали децата ни да бъдат в контакт с т.нар. „замърсители“. Това са различни вещества, използвани в индустрията, които могат да причинят рак, да предизвикат алергии или да окажат влияние на репродуктивните органи (например, фталати, фенолни съединения, формалдехид и др). Дори да не причиняват пряка вреда, те представляват потенциална опасност.
На какви пари имаме право при майчинство и неработоспособност?
Технологиите
Първите прототипи на столчетата за кола са се появили още през 1898 г., като тяхната функция е била да придържат децата, за да не падат от седалките. В онези времена шофирането е било занимание на богатите, броят на колите по пътищата е бил много по-малък, самите автомобили са развивали много по-ниски скорости и трафикът не е бил така интензивен, както сега. Навлизането на масовото автомобилопроизводство и увеличаването на броя коли довело до увеличаване на пътните инциденти, а с него и до увеличаване броя на жертвите от катастрофи. Така се появяват първите обезопасителни колани, а впоследствие и първите столчета за деца, чиято цел е да защитят детето при инцидент на пътя. С годините технологиите се развиват много, провеждат се множество изследвания и столчетата за кола се променят много. Всяка година се въвеждат все по-нови и модерни технологии и дизайн, с единствената цел да се повиши нивото на безопасност, което значително да намали детската смъртност и наранявания. Това развитие продължава и до днес.
Момче на шест години е задържано след стрелба по учител в САЩ
Екстрите
С развитието на технологиите столчетата за кола започват да предлагат все повече различни удобства и функции, като завъртане на 180 или 360 градуса, регулируем наклон на седалката (по-известно като „функция сън“), магнитни държачи за коланите и т.н. Голяма част от тези функции са създадени с цел улесняване на родителя при поставяне и вадене на детето от столчето му, по-голямо удобство за самото дете или по-лесно ползване и адаптиране на столчето към растежа на детето. Но нито една от тях няма отношение към сигурността на столчето и в този смисъл наличието или отсъствието на допълнителните функции не е от съществена важност. Това са само екстри, които често водят до значително повишаване на цената.
Общинската програма за асистирана репродукция подкрепи 40 семейни двойки за 2022 г.
Стандартите за безопасност
Това от една страна е най-важният фактор при избора на столче, но от друга е пряко свързан с материалите и технологиите, които са използвани за неговото производство. Безопасността, която столчето осигурява, е основното и най-важно нещо, за което трябва да следим, когато избираме. Столчетата за кола трябва задължително да отговарят на определени стандарти за безопасност. В момента в Европа действат два различни стандарта - ECE R44/04 и R129 (известен също като i-Size). Тези два стандарта обаче гарантират покриване на минимални изисквания за безопасност. Подчертаваме – минимални!
Български тираджия удари линейка, която блъсна и уби дете на 11 години в Румъния
„ТОГАВА КАК ДА РАЗБЕРА, КАКВО НИВО НА БЕЗОПАСНОСТ ОСИГУРЯВА СТОЛЧЕТО?“
За щастие, в Европа работят независими специализирани тестови организации с традиции в сферата на пътната безопасност, които провеждат допълнителни тестове на избрани столчета. Тези организации правят експерименти, като поставят столчетата в реални ситуации и имитират с тях различни катастрофи – челен и страничен удар и преобръщане. Тестовете се провеждат при по-тежки условия, отколкото тези, провеждани при задължителното тестване. Друга съществена разлика между допълнителните и задължителните тестове е, че манекените, с които се извършват допълнителните тестове, са оборудвани със сензори в няколко допълнителни уязвими части на тялото като врата и корема. Тези сензори измерват напрежението в момента на удара, за да покажат дали детето, превозващо се в съответното столче, би получило животозастрашаващи наранявания в дадената ситуация.
Това означава, че от една страна столчетата се тестват при много по-тежки условия, а от друга, много по-прецизно се измерват и проследяват последствията за детето. По този начин можем много по-лесно да се ориентираме дали детето ни ще бъде ефективно защитено в случай на реален инцидент на пътя. Столчетата, за чието създаване са използвани дългогодишна експертиза, опит, нови технологии и качествени материали, с лекота преминават допълнителните независими тестове и получават добри резултати, които можем да проследим. Резултатите от тези тестове са публични (тоест, всеки може да ги види).
Джип се удари в тир на пътя Симитли-Предел, има тежко пострадал (снимки)
Именно това е разликата между минималните стандарти, които част от производителите покриват, просто за да изкарат продукт на пазара, и допълнителните усилия и опит на онези, които създават детски столчета за кола, за да осигурят максимална безопасност на децата, които се возят в тях.
Някои производители на детски столчета за кола имат собствени лаборатории, в които извършват тестовете на продуктите си, преди да ги пуснат на пазара. Това тестване има своята цена. Неминуемо при тях плащаме и за марката.
Жена пострада при пътен инцидент на пешеходна пътека в Сливен
В същото време на пазара се предлагат столчета, преминали задължителните тестове за получаване на разрешение за продажба, но които се провалят на тестовете в независимите лаборатории. Вижте например този краш-тест на Hauck iPro Baby, проведен от шведското потребителско списание "Råd & Rön". Тестовете се извършват от професионални и акредитирани лаборатории. Бихте ли платили, за да се вози детето ви в такова столче?
ВСЕ ПАК, ВАЖНА ЛИ Е ЦЕНАТА?
Евтините столчета за кола са леснодостъпни и добре рекламирани в интернет. Често срещаме марки, които промотират онлайн столчета с „оптимална защита“ или „най-високо ниво на безопасност“. Но всички знаем, че няма как всички да са най-добри. Същото съмнение имат и експертите от ADAC и Stiftung Warentest, които решават да проверят дали това е така и тестват десет бюджетни модела, предлагани на пазара в Германия.
Алкохолната проба на лекарката от Враца показала 1,44 промила
Резултатът е притеснителен - столчетата в извадката се оказват изключително несигурни. 6 от 10-те тествани столчета получават оценка „слабо“. При 3 столчета облегалките са буквално счупени или коланите са се отскубнали при теста. Като „добри“ са могли да бъдат оценени само някои бебешки столчета (тип „кошница“). Вследствие на този тест един от производителите, чието столче е получило лош резултат, е сменил името си!
Тези примери и резултати не водят задължително до извода, че по-скъпото е най-добро. И все пак е добре винаги да поставяме под съмнение ниската цена.
Кола с нелегални мигранти катастрофира на АМ „Тракия“
ДА ОБОБЩИМ:
Това, което дебело искаме да подчертаем, е че не цената следва да бъде водеща при избора на детско столче за кола. Когато избирате столче за детето си, не се водете по цената, въпреки че е добре да поставяте под въпрос ниската цена. Винаги се интересувайте дали столчето е тествано и какви резултати е получило – проверете тези резултати. Ако не можете да откриете резултатите, вероятно столчето не е тествано в независима лаборатория и няма как да разберете как реално се е държало при симулиран удар. В тези случаи просто потърсете друго столче, за което можете да видите резултатите. Така ще бъдете спокойни, че в случай на инцидент, сте осигурили това, което зависи от вас самите.
Сериозно пострада 53-годишен шофьор при катастрофа между Садовец и Крушовица
! Замисляли ли сте се колко плащате на месец за застраховки на колите си ("Гражданска отговорност", "Каско")? Е, детското столче пък е единствената застраховка на детето Ви в колата.
Обикновено препоръчваме на родителите, когато гледат цените на столчетата, да изчисляват тяхната стойност на месечна база, за периода, в който ще ги ползват. Често се оказва, че биха плащали около 20 лв. месечно за сигурните столчета, отбелязват от kidsonboard.bg.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Днес и утре съдът в Плевен гледа дело за поискан подкуп от длъжностно лице
- Окръжна прокуратура – Враца предаде на съд водач на ТИР, обвинен за пътнотранспортно произшествие със загинал
- Сърбия обяви ден на траур заради жертвите при инцидента в Нови Сад
- Инцидент в Нови Сад: ЖП козирка се срути върху пътници, има загинали (ОБНОВЕНА)