Минути за наука с вирусолога проф. Радостина Александрова в предаването "Кой говори?" на Дарик радио. Тема на разговора бяха тъканното инженерство и регенеративна медицина.

"Много хора ме свързват основно с вирусологията, и има защо, но истината е, че нашата група работи по различни теми, така че ако трябва да кажа и с какво друго се занимаваме, то едното голямо направление е създаването на моделни системи, които да бъдат приложени и във вирусологията, и в тъканното инженерство. Това могат да бъдат и природни продукти, и метални комплекси. Друго нещо, върху което работим много активно, е тъканното инженерство", обясни проф. Александрова.

Защо опряхме до животните в търсене на органи и тъкани за трансплантация?Проф. Радостина Александрова

Неотдавна американски хирурзи успешно трансплантираха за първи път генетично модифицирано сърце от прасе на човек - как така опряхме до животните в търсене на органи и тъкани? 

"Причината е, че има невероятен недостиг на органи за трансплантация и това обрича хиляди хора по света на гибел. Само в САЩ около 6000 души на година си отиват, просто защото не са успели да дочакат спасителния орган за тях", коментира проф. Александрова.

Американски хирурзи за първи път трансплантираха успешно сърце от прасе на човек

Оказва се обаче, че самата трансплантация на органи също не може изцяло да реши проблема, защото след това тези хора биват подлагани на една имуносупресираща терапия - потиска се имунната система, за да не бъдат отхвърлени органите. 

"Това, към което науката и медицината се стремят, е да помогнем на организма да изгради нормални собствени тъкани и органи, които са му необходими, и точно тук идва тъканното инженерство - идеята е да се даде възможност да бъдат създадени органи и тъкани, с които да бъдат заместени увредени и липсващи органи и тъкани", обясни още вирусологът. 

По думите й целта е не просто да живеем по-дълго, но да живеем по-качествено и да бъдем по-щастливи.

Целия разговор с проф. Радостина Александрова чуйте във видеото.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук