Националният съвет за тристранно сътрудничество се събира днес в Министерския съвет. На заседанието ще бъдат обсъдени два законопроекта, свързани с работата на Министерството на вътрешните работи (МВР) и държавната администрация, съобщиха от правителствената пресслужба.
Първият законопроект предвижда промени в Закона за МВР и е внесен от Божидар Божанов и депутати от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).
Основното предложение е заплатите в системата да се изчисляват на база средната работна заплата в съответната административна област, вместо на средната за страната. Предлага се при излизане от системата на МВР да се изплащат не 20 заплати, както досега – а 10, като промяната не трябва да важи за вече назначените.

Вторият проект, също с вносител Божанов и народни представители от ПП-ДБ, засяга Закона за държавния служител. С него се предлага възстановяване на централизираните конкурси за държавни служители – механизъм, въведен през 2016 г., но отменен преди реалното му прилагане.
В понеделник от КТ „Подкрепа“ обявиха, че не подкрепят двата законопроекта.

Още по темата
- КНСБ: Ако държавните служители започнат да плащат поетапно осигуровките си, да бъдат компенсирани с по-високи заплати
- Слагат таван на заплатите на шефовете на държавни фирми
- Румен Радев: Всички, които докараха дефицита до 7,5%, сега имат претенции да го направим 3%
- Мартин Димитров: Дефицитът може да бъде 2,6% през 2026 г. и 2,5% през 2027 г.