Забраниха строителството на плажовете „Иракли“, „Бяла-Карадере“ и „Корал“. Това стана с промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които бяха приети окончателно на второ четене. С измененията се гарантира възпрепятстване на бъдещо строителство на ивица с широчина 500 м от границите на трите морски плажа за природосъобразен туризъм. 

Вносители на законопроекта са Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски. Отхвърлено беше предложението на народния представител Даниела Божинова от ПП-ДБ за включването на още девет плажа в обхвата на закона, както и на „Възраждане“ за добавяне на още 41 плажа.

От опозицията заподозряха Кирил Петков от ПП-ДБ, че измененията  облагодетелстват неговото семейство. Те имали скрита собственост на плажа Корал и с промените в закона си правели частен резерват, заяви от парламентарната трибуна Тошко Йорданов от ИТН.

"Съгласен съм, че определени животни от канадски произход са в Червената книга за изчезване и може би към тях трябва да има човек по-специално отношение, но заради едно животно от канадски произход да се разширява цялата зона е прекалено лобистко. Наблюдавате как в държавата един човек си позволява да предлага закони за себе си и за семейството си", заяви Йорданов.

"Законопроектът не не нито мой, нито на нашата партия или коалиция, а е на всички нас", отговори Кирил Петков. "Той е на всички българи, които вярват, че българската природа и българският туризъм могат да се съчетават по един начин, където да има добавена стойност на туризма, а българската природа да бъде запазена за нашите деца", допълни той.

В промените в закона се предвижда дюните да получат по-висока защита, да има по-добра регулация на преместваемите обекти, както и завишени санкции, ако са неправомерно поставени.

Депутатите приеха на второ четене и промени в Закона за закрила и развитие на културата. С измененията се цели цялостна реформа на нормативната уредба, свързана с организацията и дейността на Националния фонд „Култура“. Това не е формален закон, а сериозна реформа, заяви председателят на комисията по култура и медии Тома Биков от ГЕРБ-СДС след представяне на промените.

Пленарното заседание започна с декларация от името на парламентарната група на ИТН срещу промените в Закона за хазарта. На фона на ескалиращите протести на различни професионални съсловия има един бранш, който „удари“ джакпота – хазартните фирми, заяви Гроздан Караджов от ИТН от парламентарната трибуна. По думите му според промените в Закона за хазарта, налогът върху дейността им не се увеличава, а реално се намалява.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм