Вече трета поредна година в сектор „Птици“ в Зоологическа градина – София успешно се размножават 3 двойки белошипи ветрушки, предоставени от „Зелени Балкани“ по линия на проекта им "По-добър живот за белошипата ветрушка в Югоизточните Балкани", финансиран от програма LIFE на Европейския съюз. 

Снимки: Катерина Зарева-Симеонова

Белошипата ветрушка е малък сокол, който е полезен помощник на човека в борбата с неприятелите в земеделските територии.

През месец май тази година в столичната зоологическа градина се излюпиха 9 ветрушки в две люпила, които на 9 юни бяха предадени на специалистите от Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани в Стара Загора. Тяхната задача е да се погрижат за адаптацията на птиците преди пускането им в подходящи местообитания в българската природа.

До 1960 г. белошипата ветрушка е считана за една от най-многочислените хищни птици в Европа. В резултат на изоставянето на земеделските земи, загубата на места за гнездене и интензивното прилагане на пестициди, числеността на вида в България рязко намалява и повечето от колониите изчезват. Благодарение на целенасочената и последователна работа на природозащитниците, днес белошипата ветрушка е възстановена като гнездящ за страната вид. Градимир Градев от „Зелени Балкани“, който е и ръководител на проекта „По-добър живот за белошипата ветрушка в Югоизточните Балкани“ обясни какви са целите на програмата.

Преди няколко години от Зелени Балкани са предоставили на столичната зоологическа градина 3 двойки белошипи ветрушки.

Така през тази година в Зоологическата градина са се излюпили 9 белошипи ветрушки.

Градев обясни, че деветте новоизлюпени птици са на различна възраст, тъй като са от две отделни люпила.

9-те новоизлюпени птици ще бъдат освободени в българската природа по метода на хака. Градимир Градев подчерта, че това са едни от най-красивите и грациозни хищни птици у нас.

По думите му подобно на щъркелите и лястовиците, белошипите ветрушки мигрират в Африка през зимата. Той отбеляза, че в миналото видът е бил широкоразпространен в страната.

Градев уточни, че у нас гнездят около 50 двойки белошипи ветрушки. Едната е в село Левка в Сакар планина, а другата - в двора на Спасителния център за диви животни в Стара Загора. Пенчев уточни, че една от особеностите в грижите за белошипите ветрушки е храната.

Владимир Пенчев - уредник колекция „Птици“ в Зоологическата градина в София - отбеляза, че има хора, които даряват средства предимно за изхранването на белошипите ветрушки, за което от Зоологическата градина в София са изключително благодарни.