
В Париж отново забраниха плуването в Сена ден, след като то бе разрешено за първи път от близо век, съобщиха от кметството на града. Причината - валежи, които са влошили качеството на водата. Над трите обособени зони за къпане в столицата бяха издигнати червени флагове.
Затварянето идва ден след тържественото повторно отваряне на реката — кулминация на многогодишни усилия за пречистване на Сена. Хора от всички възрасти се потопиха във водите ѝ за първи път, след като къпането бе забранено още през 1923 г.
Но при дъждовно време парижката канализационна система от средата на XIX век често прелива, в резултат на което дъждовна и отпадна вода се вливат директно в реката.
За да се намали рискът, общинските власти обявиха, че водата в Сена ще се анализира ежедневно за наличие на фекални бактерии — ешерихия коли и ентерококи.
Флаговете информират гражданите всеки ден за състоянието на водата. Ако вали, плувните зони най-вероятно ще бъдат затворени на следващия ден, обясни Пиер Рабадан, представител на общината в Париж.
Друга зона за къпане, разположена по канал Сен-Мартен в източен Париж, също трябваше да бъде открита днес, но остана затворена, пише Нова.
Сезонното отваряне на Сена за плуване се разглежда като едно от трайните наследства от Олимпийските игри в Париж 2024 г., по време на които състезанията по плуване в открити води и триатлон се проведоха именно в нея, благодарение на специално предприети мерки за пречистване.
Преди Олимпиадата властите инвестираха около 1,4 милиарда евро за подобряване на качеството на водата в Сена.
Въпреки усилията, рекордни валежи по време на Игрите доведоха до отмяна на 6 от общо 11 състезания, планирани да се проведат в реката.
Обещанието за възстановяване на къпането в Сена датира още от 1988 г., когато тогавашният кмет на Париж и бъдещ президент Жак Ширак призова за отмяна на забраната — близо 65 години след въвеждането ѝ.