Изкачването на България с 21 места в тазгодишната класация на „Репортери без граници“ за медийна свобода – от 112-то на 91-во място, беше темата на радиопоредицата „За медиите (само)критично“ с гости журналистите Полина Паунова и Генка Шикерова.

„Казусът със свободата на словото прилича малко на диверсификацията, която на тръби я има, но като източници на газ няма как да се случи. Защото числото е намаляло в класацията като позиция, но това, което обясниха от организацията е, че промяната се дължи на смяна на методологията.

Промяна в методологията е причина по-престижното ни място в класацията

„Що се отнася до това, че хватката по отношение на медиите е отслабнала – да, тя е отслабнала, защото вече няма какво да се хваща. Медиите бяха „прочистени” и вече в големите медии, които формират общественото мнение, няма какво вече да се хваща”, коментира Генка Шикерова.

„Големите медии в България – никога не са пращели от свобода. Може би има притъпяване, но то започна много отдавна”, коментира Полина Паунова. По думите й това, че методологията е сменена всъщност ни отрежда това малко по-престижно място. Според нея друга причина за изкачването на страната ни в класацията на „Репортери без граница” е периодът, в който е измерено състоянието на медиите ни – защото това са периодите на две служебни правителства и те не си позволяват особено вмешателство в медийните политики, защото работят за кратко.

Медийната концентрация – тя пък в момента е толкова разширена особено около двата мобилни оператора, така че не виждам особен повод за оптимизъм, каза още Паунова.

Тя не е и особен оптимист по повод идеите за промените в медийното законодателство на мнозинството. Но напомни, че има внесени предложения за промени от правосъдното министерство, свързани с т.нар. шамарени дела срещу журналисти и медии. „Ако тези промени се приемат, ще облекчат работата на разследващите журналисти, но не се знае кога те ще станат факт като се виждат темповете на работа на НС“, смята Полина Паунова.

По думите й конкурсът за нов генерален директор на БНТ ще бъде показателен за нагласата на новата власт изобщо към регулаторите, защото партиите не би трябвало да имат думата в този избор, а СЕМ.

Според Полина Паунова ако СЕМ се разшири с още членове и те са от т.нар. гражданска квота ще е добре. Но ако се окаже, че тези нови членове бъдат политическа квота – това ще означава „пореден опит за овладяването на СЕМ“ по тази начин, смята тя.

Стартира българският Euronews с новини на 30 минути

Днес стартира програмата на новинарския канал Euronews Bulgaria - новинарският канал под шапката на знаковата европейска телевизия Euronews, която ще излъчва новини на всеки 30 минути.

В ефира на Дарик главният редактор на новата медия Марина Стоименова призна, че трансформацията на Телевизия „Европа” в Euronews Bulgaria през последните няколко месеца е мивала трудно. „Даже за мен това не е трансформация. Да, партньорството е между бившата вече ТВ „Европа” и Euronews. Беше доста трудно в интерес на истината създаването на филиал на Euronews, тръгвайки от съществуваща вече телевизия, околкото да се започва от нулата”, каза тя.

80 човека включва екипът на новата медия, като 50 от тях са редакционният екип – репортери, продеценти, водещи, всички, които се занимават с новинарския поток.

„Предпочитам да разчитам на енергията на млади хора, които не са обременени от всичко, което нашето поколение е преживяло през последните 15 години. Много мотивиращо е да работиш с млади хора, някои от които са излезли току що от университета - нямат достатъчно опит, но са изключително амбицирани и съм сигурна, че скоро техните имена ще се чуват”, коментира Марина Стоименова. 

Чуйте цялото предаване в ефира на Дарик.

Подкрепата за „Дарик“ е осигурена от Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на „Дарик“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.