Нашата позиция по отношение на Косово става все по-сложна, защото днес на масата за преговори има предложение от Франция и Германия, което трябва да обсъдим. Няма как да хвърлим през прозореца предложението на две от най-големи европейски сили, каза Александър Вучич по време на обръщението си пред нацията и подчерта: косовските албанци и ЕС диктуват темите.

Според него истинската същност на проблема е - Сърбия да позволи на Косово да стане член на всички международни организации. "Сърбия няма да се съгласи Косово да стане член на ООН, въпреки че се предвиждат определени предимства при присъединяване към ЕС, включително и финансови облаги, каза още той. Не мога да говоря за подробностите за този документ, но основното в него е, че Сърбия трябва да позволи на Косово да се присъедини към всички международни институции, включително ООН.

Косово: Искаме да бъдем част от НАТО

Той посочи, че за Сърбия и заради конституцията, но не и само заради това, е неприемливо Косово да бъде член на ООН и че той е готов да понесе "последствията", защото цялата идея се основава на Сърбия, без официално признаване, което показва, че е съгласна с членството на Косово в ООН.

Вучич твърди, че искането на Европа е проблемът с Косово да бъде решен възможно най-скоро, заедно с други неща, за да бъде "отнет този аргумент от ръцете на руския президент Владимир Путин".

Той подчерта, че албанците определят всички теми за обсъждане заедно със страните от ЕС и най-голямата грешка на Сърбия е, че е допуснала дискусиите да преминат под юрисдикцията на Европейския съюз.

Бърнабич: Вучич ще обяви утре стратегически решения

"Те могат да ни вземат всичко", но ние "ще се борим", въпреки че, "перспективите са лоши", предупреди Вучич и добави, че на този етап при консултациите с премиера е установена липса на готовност за приемане на независимостта и членството на Косово в ООН. Той смята обаче, че на 2 или 3 ноември Съветът на Европа ще започне процеса за членство на Косово в тази институция и се очаква унгарският представител да напусне Комитета на Съвета на Европа, а литовският да се присъедини . Според него това е важно, за да се окаже натиск върху Сърбия, за да се съгласи тя на членството на Косово в Интерпол и ЮНЕСКО.

Край на руския петрол за Сърбия

Каквото и да е отношението на ЕС към Косово, Сърбия ще трябва да продължи да работи за установяване на върховенството на закона, реализиране на инфраструктурни проекти, както и мерки, свързани с хармонизирането на визовите режими. Ежедневно обсъждаме различни декларации и се придържаме към външната политика на ЕС. Но "никога няма да се изправим пред нацията без да имаме единна позиция. Обстоятелствата се променят, но Сърбия ще запази позицията, която имаше досега, докато "не трябва да приемем една различна реалност", каза още той.

Вучич: Надявам се интерконекторът със Сърбия да е готов до 2023 година

Александър Вучич каза, че Сърбия засега няма да въвежда санкции срещу Руската федерация, докато щетите за Сърбия, не станат твърде големи. Сърбия не дължи нищо на никого и онези, на които Сърбия не е наложила санкции 230 дни под натиск, но те са й наложили санкции след три дни при това без натиск. Ние не правим това само заради по-евтината цена на газа или подкрепата в Съвета за сигурност (ООН), а заради международното право и самоуважение, защото знаем какво ни причиниха санкциите, каза Вучич. Според него бъдещото правителство може да вземе някои различни решения, както и че ще информира гражданите, ако има промяна във външната политика. Вучич каза, че в Сърбия не са щастливи, че за Европа суверенитетът на Украйна е свещено нещо, а териториалната цялост на Сърбия е валидна , но без Косово, но Сърбия ще продължи пътя си към ЕС.

Курти: Има 4 причини за скорошен конфликт със Сърбия

Според Вучич новото правителство ще трябва да продължи реформите по европейския път в рамките на върховенството на закона, да работи по инфраструктурата, по хармонизирането на визовия режим. Вучич заяви, че не е

негова работа да се меси в изборите в Република Сръбска и че ще поздрави всеки, който бъде обявен за победител от Централната избирателна комисия на Босна и Херцеговина.

Той нарече "нещастници" онези, които го обвиняват, че седи на два стола. Вучич както и обикновено атакува независимите медии. В края той призна, че "на сърбите им предстоят трудни дни".

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм