Сръбският премиер Ана Бърнабич каза днес, че съобщението на Европейския съюз, че Сърбия не е изключена от осмия пакет от санкции срещу Русия поради агресията й срещу Украйна, т.е. че не е изключена от решението за забрана на вноса на руски петрол, "на практика означава санкции срещу Сърбия", предаде агенция БТА.
Бърнабич каза за телевизия Първа, че "ако това се случи, със сигурност ще има сериозни последици за икономиката ни" и че "сравнително добра новина е, че окончателното решение е отложено за 1 декември".
Край на руския петрол за Сърбия
"Ще има още много трудни разговори. /Сръбският президент Александър/ Вучич ще обяви някои стратегически решения на пресконференция утре", добави Бърнабич.
Унгария планира да се освободи от зависимостта от руски газ до 2050 г.
Тя каза, че решението за забрана на вноса на руски петрол, което беше инициирано от Хърватия, "очевидно е открит акт на враждебност към Сърбия и че те /хърватите/ са готови да използват всичко срещу Сърбия, включително енергийната криза".
"Ще трябва да се позиционираме малко по-различно", каза Бърнабич.
На въпрос дали Сърбия може да се справи без внос на руски петрол, Бърнабич отговори, че "можем да се справим напълно без руски петрол", но че купуването му от други доставчици би било по-скъпо.
Сръбският премиер отново изрази мнението, че Хърватия е показала, че е "открито враждебна" към Сърбия с искането си да й попречи да внася руски петрол през газопровода Янаф /Janaf/.
"За съжаление, единственият петролопровод, към който сме свързани, минава през Хърватия. Тя показа, че е несигурен партньор, ненадежден доставчик и че използва енергията за политически цели", каза Бърнабич пред ТВ Първа, подчертавайки, че "Сърбия е платила всеки динар" за използването на този петролопровод.
На въпрос дали Сърбия ще трябва да си върне собствеността върху сръбската петролна компания /НИС/, за което се спекулираше, тя каза, че се спекулира и днес.
Вучич: Надявам се интерконекторът със Сърбия да е готов до 2023 година
"Това е една от отворените опции, но засега такъв сценарий не се очертава, защото НИС няма проблем в момента", каза Бърнабич.
В отговор на въпроса ще има ли последствия, ако Сърбия не наложи санкции на Русия, тя заяви, че Сърбия е в "специфична ситуация, защото е била жертва на агресия и завземане на част от територията й и че би било цинично и несправедливо, ако няма никакво разбиране за позицията й".
"Към нас няма заплахи, има натиск, засега се справяме доста добре. Успяхме да бъдем единствената страна на европейския континент, която не наложи санкции на Русия, и успяхме", каза Бърнабич.
Тя отново заяви, че Сърбия "не се отказва от европейския си път, това е нашата естествена среда, въпреки проблемите, които има".
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Сърбия обяви ден на траур заради жертвите при инцидента в Нови Сад
- Инцидент в Нови Сад: ЖП козирка се срути върху пътници, има загинали (ОБНОВЕНА)
- Косовският премиер обвини Запада в „отстъпчивост“ спрямо Сърбия, въпреки опасенията от Русия
- Представители на община Мездра гостуваха в Западните покрайнини