Докато до неотдавна бившият главен прокурор Иван Гешев ръководеше спокойно прокуратурата, изглежда днес примката на правораздаването се затяга около него.
Обърнаха ли се всички срещу Гешев?
Само за ден стана ясно, че подчинен нему прокурор отива на съд, защото се опитал да го предпази, докато бил обвинител №1, а свидетели срещу настоящия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и някога заместник на Гешев, се оплаквали, че ги притискал да лъжесвидетелстват.
От Софийския градски съд съобщиха днес, че прокурорът от Софийската районна прокуратура Константин Сулев отива на съдебната скамейка по обвинение за длъжностно престъпление. Сулев се опитал да предпази бившия главен прокурор Гешев, докато му бил началник, и в същото време да навреди на бившия следовател Петьо Петров-Пепи Еврото, който в момента се укрива от правосъдието и е в неизвестност. Днес прокуратурата е внесла обвинителния акт срещу Сулев в Софийския градски съд и от обвиняем го превърна в подсъдим.
Според обвинението от 30 май до 1 юни м.г. Сулев нарушил и не изпълнил служебните си задължения, за да набави облага за Иван Гешев. Как? Не допуснал да бъде изнесена информация срещу Гешев в медиите, с цел да навреди на Пепи Еврото и на Кристиян Христов.
Христов нашумя покрай аферата „Осемте джуджета“, носеща името на ресторанта, стопанисван от Пепи Еврото и станал символ на обвързаностите на съдебната власт с кръговете на влияние. През юни м.г. Христов бе арестуван минути преди да даде предварително оповестена пресконференция, в която обещаваше да разкрие дейността на Пепи Еврото и бившата му вече съпруга Любена Павлова, с която шумно се разделиха.
Преди задържането си Христов все пак успя да обяви пред бТВ, че е бил „момче за всичко“ на двамата съпрузи - първо работел за пари, после и по принуда. Вършил неморални и даже незаконни работи. Моментът съвпадна с разкритието и на Любена Павлова, която, вече разделена със съпруга си, обяви пред Антикорупционния фонд, че бившият й мъж написал заплашително писмо до тогавашния главен прокурор Иван Гешев.
Междувременно Софийската районна прокуратура (СРП) образува дело срещу Пепи Еврото през май м.г. за незаконно подслушване и принуда. След образуването му Пепи Еврото избяга и се укри от правосъдието. Няма го и до днес. Сулев е прокурор именно по разследването срещу Пепи Еврото.
Според прокуратурата делото срещу избягалия бивш следовател е било образувано след посещение на подалата вече подалата оставка бивша шефка на СРП Невена Зартова в кабинета на Иван Гешев, докато бе главен прокурор. След това тя се самосезирала по медийна публикация, в която била поместена снимка на Сарафов пред ресторанта „Осемте джуджета“, здрависвайки се с Пепи Еврото. Сарафов по-късно се оправда присъствието си на снимката с това, че е бил накиснат от тогавашния си шеф Гешев да отиде до ресторанта, за да бъде компрометиран.
Установено било още, че делото не е трябвало въобще да бъде наблюдавано от СРП, а от градската прокуратура заради твърдения за замесени магистрати. Освен това разследването било водено целенасочено в определена посока, свързана със събиране на данни за магистрати, като по него били давани и устни разпореждания, за да се дискредитират определени лица от съдебната система.
Именно покрай споменаването на магистрати в кориците на делото се поражда другата интрига. Оказа се, че ключови свидетели, давали показания по това разследване и уличили в коруция и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов, са се отметнали от думите си. Според "Капитал" свидетелите твърдели, че са били притискани да говорят неистини от бившия главен прокурор Иван Гешев. Други заявили, че показанията им са „фалшифицирани“.
При събирането на доказателства част от разпитаните свидетели са акцентирали върху дейността на Борислав Сарафов, шефката на Софийската градска прокуратура Илиана Кирилова и предшественичката й на поста Емилия Русинова, уличавайки ги като чести посетители на ресторант „Осемте джуджета“, където били възнаграждавани с различни суми в евро за работата, която вършели за Петьо Петров.
Днес, 10 месеца по-късно Любена Павлова се отказва от показанията си срещу Сарафов. Същото са направили още няколко други свидетеля. Част от тях заявявали, че разпитите им са „фалшифицирани“, а други, че информацията, която са давали, е била след натиск и принуда от бившия главен прокурор Иван Гешев, защото искал да отмъсти на заместника си „предател“.
Докато Гешев бе начело на прокуратурата, Сарафов бе сред най-приближените му. След като отстраняването му беше поискано от ГЕРБ и ДПС, а впоследствие част от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет започна процедурата, Сарафов се дистанцира, а Гешев го посочи като флагман на атаката срещу него.
Накратко!
Сега Гешев вече не е главен прокурор, а този пост заема Борислав Сарафов. Днес прокуратурата, оглавявана от Сарафов, прати на съд обвинител, разследвал дело, в което свидетели уличавали именно него в корупция. От друга страна, същите тези свидетели признали, че са натопили Сарафов нарочно под натиска на Гешев.
Защо и най-близките на Гешев се обърнаха срещу него? Предстои да разберем.
Още по темата
- Съдът прекрати делото срещу Пепи Еврото заради противоречия в обвинението
- Стотици адвокати в страната протестираха срещу процедурата за избор на главен прокурор
- Адв. Екимджиев: Човек с категорични данни за участие в схема с Петьо Еврото ще бъде главен прокурор
- Старият и.ф. главен прокурор е единствена кандидатура за нов