Вече четири години жителите на три села в община Сливница – Радуловци, Алдомировци и Братушково водят битка срещу намерението да се отвори въглищна мина в района. В битката им помагат от „Грийнпийс“ - България. Те апелират българите и от други населени места да подкрепят кампанията срещу мината, като изпратят писмо до премиера Кирил Петков, което може да бъде намерено на сайта на организацията.
В предаването „Властта на гражданите...или какво можем заедно“ Северина Митева, координатор на кампанията в Грийнпийс-България и адвокат Анастас Пунев разказаха за усилията да не се допусне откриването на нова мина в района.
Малка победа е позицията на екоминистъра срещу нов ОВОС
„През 2016 г. МОСВ издава ОВОС, с който дава зелена светлина в района на Алдомировци за добив на лигнитни въглища. През 2018 г. предишното правителство издава разрешение за тази концесия, от тогава до днес жителите на района водят битка и предстои едно от последните заседания по това дело“, разказа в студиото на Дарик Северина Митева.
„От днес сутринта имаме малко победа – явно тази борба и това, че местните хора застанаха с лицата си зад собствената си биткадоведе до това министърът на околната среда и водите да каже, че няма да позволи да се издаде нов ОВОС, защото съществуващата оценка е изтекла. Министър Сандов каза още“, че ще предложи правителството да отмени решението за концесията, съобщи още тя.
Праховото замърсяване от мината може лесно да стигне и до София
Адвокат Анастас Пунев подчерта ниската калоричност на лигнитните въглища, които има в района. Все едно ще се гори кал, каза той. И подчерта, че община Сливница е поела по пътя на екотуризма и биоземеделието. „Всичко това ще бъде съсипано на цената от 36 хиляди лива концесионно възнаграждение на година за срок от 29 години, само половината от което ще отива в общината“, обясни още той.
Двамата подчертаха, че се планира мината да е от открит способ, което ще доведе до високо прахово замърсяване, а терените са на около 30 километра на София и ветровете лесно ще пренесат това замърсяване до столицата.
В Алдомировския район има мини, които са отваряни и затваряни през годините, но тези въглища са изключително нискокалорични – да се отваря нова мина в този район през 2022 година, когато трябва да излизаме от тази зависимост от въглищата е абсурдно. Там има инвестиции в екотуризма, екологичното селско стопанство, посочи още Северина Митева.
Местните са категорични, че мината ще разсипе поминъка на хората
В репортаж Емил Мирчев, който е земедел от Радуловци, посочи че една бъдеща мина ще разсипе поминъка на хората. Земята му попада в пределите на бъдещата мина. Години наред Емил отказва да продаде нивите, завещани от дедите му, на минната компания. Но булдозерите ще влязат в земите въпреки всичко. Земята на Емил ще бъде отчуждена, ако загуби битката в съда.
По думите му водоизточника на Радуловци е в района на концесията и водоснабдяването оттам ще бъде прекратено. Като ще се разрушат наскоро ремонтираните пътища, които привличат много хора от София да се заселват за постоянно в района и да продължават да работят в столицата.
Емил Мирчев напомни, че един подпис - този на министър-председателя Кирил Петков може да спаси района и той да остане чист и красив, защото премиерът може да отмени разрешението за въгледобив там.
Василка Стефанова, която е учителка по биология в Алдомировци, беше категорична, че отварянето на мина ще наруши екоравновесието в района. Тя призова всички българи, които чуят за проблема да подкрепят протеста на трите села срещу отварянето на мината. Като изпратят писмо до премиера, което може да бъде открито в кампанията на сайта на „Грийнпийс“ - България.
„На хората им е много трудно да разберат своевременно за подобни инвестиционни намерения. Те имат възможността да спират такива инвестиционни намерения, просто не знаят как“, коментира Северина Митева. По думите й е важно, че и общината подкрепя местните хора и също реагираха със жалба срещу решението за концесия на предишното правителство.
„Надяваме се да спечелим и тази победа ще бъде пример за други райони, че могат да се борят в защита на интересите си“, каза още Северина Митева.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик.