Рейтинговата агенция "Скоуп рейтингс" (Scope Ratings) повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на ’A-’ от ’BBB+’ в местна и чуждестранна валута, съобщават от Министерството на финансите. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас. Перспективата пред рейтинга е стабилна, се отбелязва в съобщението.

Според агенцията присъединяването към еврозоната ще укрепи кредитния профил на България чрез подобрения на множество области, свързани с рейтинга, включително чрез елиминирането на валутния риск, подобрение на гъвкавостта на паричната политика и улеснявайки достъпа до развитите капиталови пазари на еврозоната. Допълнително, присъединяването ще осигури достъп на местните банки до улесненията на Европейската централна банка и на държавата до Европейския стабилизационен механизъм, което ще подпомогне финансовата стабилност и ще намали разходите за финансиране, както за публичния, така и за частния сектор.   

Агенцията очаква в средносрочен план икономическата перспектива на България да бъде подкрепена от продължаващия приток на европейски фондове и членството в еврозоната. БВП прогнозират да нарасне с 2,6 процента през 2025 г. и с 2,9 процента през 2026 г. в реално изражение, след растеж от 2,8 процента през 2024 г. Траекторията на растежа е подкрепена от съществени европейски средства, посочват от агенцията.

В средносрочeн период присъединяването към еврозоната се очаква да насърчи преките чуждестранни инвестиции и да задълбочи търговската интеграция с други държави членки на еврозоната, което допълнително ще засили благоприятните макроикономически перспективи, се посочва още в съобщението.

БТА припомня, че международните рейтингови агенции "Стандард енд Пуърс" (S&P Global Ratings) и "Фич" (Fitch Ratings) повишиха с по една степен дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на "BBB+" със стабилна перспектива, което е най-високата степен от инвестиционните рейтинги от средния клас, съобщиха вчера от Министерството на финансите.