Предаването "Властта на гражданите... или какво можем заедно" се реализира в рамките на проекта "Каузи с глас и лице", финансиран по Фонд Активни граждани България.
Правата на еднополовите двойки и децата им, през фокуса на делото за гражданство на бебето Сара - беше темата на днешното издание на предаването.
Казусът „бебе Сара“, дете на еднополова двойка от две майки от две различни европейски държави – България и Великобритания, стигна до Съда на Европейския съюз в Люксембург. В момента бебето е без гражданство, а двете майки, които живеят в Испания, очакват решението на българския съд след крайното становище на съда в Люксембург. Това дело може да създаде важен прецедент в европейското законодателство.
В студиото на Дарик по темата гостуват адвокат Деница Любенова, която е процесуален представител на двойката по делото и Венета Лимберова, председател на Младежка ЛГБТ организация "Действие", които водят юридическата битка заедно с майките на момиченцето. В репортаж българската майка на бебе Сара разказа за надеждата на двойката скоро да могат да пътуват свободно като семейство.
Сара между три държави и без гражданство - предисторията
Адвокат Деница Любенова припомни историята на бебето. Сара се ражда през декември 2019 г. в Испания в семейството на българка и великобританка, родена в Гибралтар. При раждането си детето е получило акт за раждане, в който са вписани двете й майки, но без да се уточнява коя е биологичната майка на детето. Това е пример за добра практика от страна на Испания, която отчита връзката на детето и с двамата му родители.
По действащите закони на Испания, детето обаче не може да придобие испанско гражданство, защото нито една от майките му не е испанска гражданка. На момиченцето е отказано и британско гражданство, защото по действащите закони на Великобритания гибралтарската му майка не може да предаде гражданство, ако то не е родено на Острова.
През януари 2020 г. българската майка подава документи за издаване на акт за раждане на Сара в България, за да може тя да придобие българско гражданство. Столична община указва на българската майка да предостави доказателства, съдържащи информация относно произхода на детето по отношение на неговата биологична майка.
След като майката отказва да предостави такава информация, на 5 март 2020 г. Столична община – район Панчарево отказва да издаде акт за раждане на бебето Сара, позовавайки се на факта, че две майки не могат да имат биологично дете и че издаването на такъв акт за раждане би противоречал на обществения ред, тъй като България не признава браковете на лица от един и същи пол, сключени в чужбина.
Решението на Столична община е обжалвано пред Административен съд София - град. През октомври миналата година съдът решава да спре делото и да изпрати преюдициално запитване със съответните въпроси до Съда на Европейския съюз.
Решението на съда се очаква до края на април или в първите дни на май, съобщи в ефира на Дарик адвокат Деница Любенова. В средата на април излезе становището на генералния адвокат по делото, според което становище България трябва да издаде документ за самоличност или документ за пътуване, в който двете майки да бъдат посочени като родители.
Засега няма желание за регулация, но има все по-голяма нужда от нея
Адвокат Любенова не изключи възможността при връщането на казуса в българския съд делото да се проточи във времето. Тя поясни, че съдът на ЕС може да даде задължителни насоки как българският съд да тълкува правото на ЕС, така че да е в полза на двете майки.
Венета Лимберова съобщи, че в България не са малко хората, които имат партньори от същия пол и имат деца заедно. „Имаме неформална група на ЛГБТ родителите, които наброяваме над 100 човека с над 60 деца. 90 процента от нас живеем в България“, каза тя.
„Тези от нас, които отглеждаме децата си в България срещаме изключително добро приемане в социалния кръг, в който живеем – семейство, приятели, както и в социалния кръг край детето. Проблемът идва тогава, когато правото казва кой е и кой не е родител, защото де факто детето има двама родители, но правото вижда само единия родител“, обясни още председателката на „Действие“.
По думите й от една страна проблемът е по отношение на самите родители и правата на единия от тях, но проблем има и за самите деца, защото те нямат сигурността, че ще могат да поддържат връзката и с двамата родители в случай на раздяла.
Проблеми има и в здравната сфера, защото ако беше в България бебе Сара нямаше да има ЕГН, а когато няма ЕГН, няма личен лекар и няма право на здравеопазване, на имунизация. Децата са ощетени и по отношение на техните наследствени и имуществени права.
„Има един много чест способ, които тези които раждат в България ползваме, при който мъжки роднина на невписаната в акта за раждане майка, припознава детето. Но това създава други проблеми“, обясни още Венета Лимберова. Според нея засега има нежелание за регулиране на този въпрос, но има все повече нужда от това регулиране.
Сара е на година и половина, но още не е виждала роднините си в България
Бебето Сара стана на година и половина. Живее с двете си майки в Испания – а скоро ще проговори, като у дома езикът, който чува е български и английски, а в детската градина – каталунски. Калина, това е името, с което се представя българската й майка – призна в репортаж на Дарик, че вече не може да си спомни какъв е бил животът й без Сара.
Двете майки и Сара се чувстват като затворници в Испания, тъй като не могат да пътуват като семейство. Най-тежко за Калина е, че дядото и бабата на Сара в България не могат да я видят на живо, а само във видео разговори.
Решението на Съда на Европейския съюз предстои. Калина разказа, че тя и партньорката й са били много развълнувани след становището на генералния адвокат по делото в Люксембург и това им дава надежда за положителен изход от делото в България.
Иначе в Испания двойката, която има законно сключен брак в Гибралтар през 2018-та година, не е усетила никаква дискриминация. Калина си дава сметка, че за семейството й е щяло да бъде много по-трудно да живеят в България.
Голямата мечта на двете майки е детето да има документи и да може да пътува спокойно. В очакване на решението на съда в Люксембург Калина се надява след това делото в България да не отнеме години. Което да остави за дълго съдбата на Сара в юридически капан – между три държави като лице без гражданство.
Докато властта отрича ЛГБТ общността, не спазва човешките права
От „Действие“ припомниха, че миналата година са провели кампания за узаконяване на брака на еднополовите двойки. „Над 250 души се включиха в кампанията с подаване на заявления за признаване на сключени бракове в чужбина или да бъдат регистрирани като граждански партньори“, разказа Венета Лимберова. Исканията са били адресирани до столичния кмет, а кметът на Столична община ги е изпратил до заинтересованите институции.
„Това е въпрос на човешки права и докато имаме правителства, които отричат съществуваните на една или друга група, докато имаме правителства, които отричат ЛГБТ общността, това означава, че имаме правителства, които не спазват човешките права“, заяви адвокат Деница Любенова.
Тя подчерта, че много двойки в други европейски страни чакат решението на съда в Люксембург по делото „бебе Сара“.
„Надяваме се решението по делото за бебе Сара да бъде знаково и да създаде този минимум за Европа, така както създаде делото „Коман“ през 2018 г. То казва, че във връзка със свободното придвижване в Европа, независимо от това дали националните законодателства имат предвидени еднополови бракове, трябва да уважават сключените бракове в други държави-членки. И да способстват така, че създаденото семейство в една държава-членка да бъде признато и в друга“, допълни Венета Лимберова.
11 истории на партньори от ЛГБТ общността в България са събрани във втората част на книгата „Смелостта да бъдеш“, съобщиха Венета и Деница. Една от историите е на Вики и Лора и тяхното детенце. След продължила двегодишна битка да получат акт за раждане на детето в България, те вече не живеят в страната. Но казусът не е приключил, защото делото е във ВАС.
„Те водят битката за себе си, но и за всички нас, които сме в България и по света, но бихме искали да живеем в България. Невземането на решение вреди на повечето от нас, а сметката в крайна сметка се плаща от децата“, коментира още Венета Лимберова.
Чуйте разговора в студиото на Дарик и репортажа по темата.