„Наградата дава добавена стойност към формалното образование. В последно време става все по-ценно да правиш нещо смислено в извънучебно време. Това се превръща в ценност, която и университети, и работодатели оценяват все повече“, сподели мениджърът корпоративни партньорства на Фондация „Международна награда на херцога на Единбург“ в България Кристина Атанасова в предаването „Кой говори?“ по Дарик радио.

Националният директор на програмата в България Лилия Харизанова разказа повече за началото на наградата, нейната структура и значение:

„Международната награда на херцога на Единбург (Наградата) е програма за личностно развитие и неформално обучение, която принц Филип създава преди 65 години заедно със своя ментор Курт Хан. Тяхната идея е да насочат енергията на младите хора и да създадат една рамка, в която те успяват да насочат тази енергия към нещо полезно за общността. Желаят да насърчат изграждането на нови умения, физическа активност и доброволчество в младите хора, а освен това и връзката с природата чрез мотивиране на приключенски дух.“

53 младежи получиха отличия в наградата на херцога на Единбург

Тя добави, че и до днес това са основните направления в наградата.

„В началото наградата е била по-елитарна, но целта е с времето тя да стане достъпна за всички, както е и днес. Направленията са 4, като във всяко едно от тях младежите имат свободен и разнообразен избор. Имаме три различни нива: бронзово, сребърно и златно, които се различават по своята продължителност“, допълни Кристина.

Президентът и посланикът на Великобритания отличиха постиженията на 53 български ученици

Лилия разказа, че 8 млн. души от 144 страни са част от програмата, а през миналата година 271 души са наградени в България.  

„Идеята е всеки един млад човек да може да достигне до наградата. Няма никакви ограничения независимо от регион, специални нужди. Наградата е еднаква навсякъде. Сертификатът, който всеки завършил програмата получва, е с еднаква тежест във всеки край на света“,  добави тя.  

Основната дейност на фондацията в България се осъществява чрез училища и образователни институции. Понякога си партнират и с общините.

Кристина заяви, че през последните две години са развили дигитален център на наградата. Така всеки, който желае да стане част от нея, може да се свърже с тях и екипът им изпълнява функциите, които биха извършвали образователните институции.

Фондацията дава методологията и лицензира учебните заведения да работят с наградата. Няма елемент на финансиране, а по-скоро повишават престижа на училищата, с които си партнира.

„Младите хора споделят, че наградата е приключението. За тях поощрението е нематериалната награда. В училището програмата се възприема като сертифициране на извънкласните дейности.  Наградата се стреми учениците да поемат отговорност, да се овластяват и да се отчитат сами. Ролята на учителите е по-скоро да бъдат ментори. В периферните градове желанието за участие в програмата е много голям Програмата е с отворена архитектура, естествено в столицата много училища прилагат програмата отлично, но интересът се забелязва и от частни, и от малки държавни училища“, сподели Лилия.

Тя разказа още, че по време на програмата младите хора имат ментор, който също научава много покрай младежите.

Наградата е гъвкав инструмент и може да бъде прилаган по различен начин за целите на училището или институцията. Има добри практики училищата да привличат партньори чрез наградата.

Над сто младежи, постигнали бронзово ниво на Международната награда на херцога на Единбург, получиха отличията си

„Много обичаме моментът, в който младите хора споделят своя опит и преживявания. Те често споделят: „Разбрах, че аз съм наградата““, сподели Кристина.

„Тази награда е една игра. Има десет философски принципи в нея, а един от тях гласи „Без съревнование с другите“. Това не означава да не се състезаваш със себе си. Идеята на нивата е свързан с елемента на прогресивността. Всяко ниво има четири направления, като разликата е в тяхната продължителност“, добави националният директор на фондацията.

Тя разказа историята и прогреса на един от първите младежи, завършили програмата в България и допълни, че сред най-ценните неща на наградата са инициативността и свободата, която се предоставя на младите.

В края на разговора те споделиха и за своята програма Stand by me, разработена специално за младежи и деца от Украйна. Двете дами разказаха и за своето партньорство и работа с фондация „Reach for change“.

В репортажа на Мариана Корчакова ще научите историите на две момичета, които са били част от наградата. Те споделят за своите истории, опит, преживявания и умения, които са получили и  развили по време на програмата.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм