Развитието на бизнес с кауза трябва да бъде част от развитието на всяка една гражданска организация, защото освен че става въпрос за бизнес с кауза, тази дейност осигурява финансова независимост и възможност за по-добра реализация на каузите на съответната организация.
Това коментираха в ефира на Дарик Александра Мирчева от Българския център за нестопанско право /БЦНП/ и изпълнителният директор на Фондация „Биоразнообразие“ Румяна Иванова. Двете гостуваха в предаването „Властта на гражданите...или какво можем заедно“, където разказаха за 12-тото издание на Програмата за предприемачество на НПО LET’S GO – програма, която развиват и прилагат в Българския център за нестопанско право.
„Програмата е тримесечно интензивно преживяване за организациите, като се състои от обучителна и менторска част“, разказа Александра Мирчева, координатор на програмата за предприемачество. За участие са избрани 12 организации, въпреки че тази година интересът е бил голям.
Често бизнес идеите се променят в крачка по време на обучението
По думите й само добрата идея не е достатъчна и затова в програмата се стартира с това как една гражданска организация може да развива стопанска дейност или бизнес с кауза, който да подкрепи тъкмо каузата им.
„Това ни даде добра основа, в която организациите да поставят своята идея или да я променят коренно. И в бизнеса и в предприемачеството е съвсем нормално да хванеш една идея, да я погледнеш и да я хвърлиш в кошчето, след което да се насочиш към друга по-добра идея“, разказа още Александра Мирчева.
В програмата се предлага и менторска подкрепа в две направления – маркетинг и бизнес планиране и финансово планиране. Там търсим такива ментори практици от бизнеса, които обаче да могат да говорят и на езика на гражданските организации, добави тя.
За пътя от идеята до реализацията й в стопанска дейност изпълнителният директор на фондация „Биоразнообразие“ Румяна Иванова подчерта, че първо е много важно да си честен към себе си и това какво искаш да направиш, трябва да имаш усет какво би помогнало на темата, по която работиш - и със сигурност това да попаднеш на правилните хора и ментори, което много скъсява пътя.
Социалното предприемачество без подкрепа нито в пандемията, нито сега в кризата
„Държавата изобщо не си даде сметка за ролята на гражданския сектор по време на пандемията, липсваха мерки. И ако става дума за НПО като нас, ние можем да компенсираме с проектната си дейност тези стопански загуби , но ако говорим за класическо социално предприятие, те освен да пуснат тези хора на трудовата борса, друго не могат да направят“, коментира Румяна Иванова.
Александра Минчева напомни, че през Програмата за предприемачество LET’S GO са преминали над 200 организаци - някои от тях са стартирали предприемаческите идеи, други не са го направили, а трети са прекъснали.
Трудността за всеки е различна, защото в един такъв бизнес ти преследващ и социалните цели, а не само печалба, напомни тя. Според нея може би е време законът, по който работят социалните предприятия, да бъде прегледан и държавата да си даде сметка за трудностите, с които се сблъскват тези предприятия.
„Стимулите не трябва да са насочени само към това да бъдат запазени работещите в тези предприятия, което безспорно е най-важно, но често тези организации и предприятия имат нужда от оперативни средства, с които да продължи дейността на предприятието дори и при по-ниски обороти“, каза още Александра Мирчева.
Изпълнителният директор на фондация „Биоразнообразие“ подчерта, че секторът е много гъвкав и бързо се преориентира по време на пандемията и кризата. „Каузата е водещото при тези предприятия – те са изключително креативни, те намират начин само имат нужда от една среда“, добави Румяна Иванова.
„Природа в кутия“ подкрепя фермери, предлага продукти със сол от Атанасовското езеро
Социалното предприятие на „Биоразнообразие“ се казва „Природа в кутия“ – то се ражда като част от обучителен процес по програмата на БЦНП. Това е инструмент фондацията да разказва историята на своята работа. „Свързано е с продукти от малки ферми, които са разпръснати из цялата страна – това е лесен начин за нас през храната и продуктите да разказваме природозащитните си каузи“, разказа още изпълнителният директор на фондацията.
Солта от Атанасовското езеро ражда продукти за каузата – колие със сол, козметика и шоколад със сол от Атанасовското езеро. Между 15-20 фермери са партньори на „Биоразнообразие“ в техния продукт. „Всичко това разчупва клишето, че природозащитата и икономическото развитие са някакви противници. Напротив - все повече съхранената природа ще подкрепя бизнеса“, смята Румяна Иванова.
По думите й да направиш собствен бизнес и той да е конкурентноспособен, хората да го купуват заради това, че го харесват, а не че съжаляват някой сегмент от обществото, е ключово важно. Но според нея е трудно, защото организацията трябва да отдели отделен ресурс – хора, които да се занимават със стопанска дейност.
„Рядко фондациите имат такива хора - там са хора на мечтите и идеите и много рядко са бизнес ориентираните хора. Т.е. трябва целенасочено да се открият и отгледат такива хора, които да развият тази дейност. Защото иначе стопанската дейност потъва сред проектната дейност и по-скоро пренатоварва екипа“, обясни още Румяна Иванова. А Александра Мирчева призна, че в началото наистина е трудно за организациите, но се учи.
Програмата по традиция завършва с конкурса за „Най-добър план на НПО“. Тази година са отличени три организации Сдружение "Възможности без граници" - гр. София, Сдружение „Направено с любов 21“ – гр. Перник и Народно читалище" Любен Каравелов - 1897" – с. Куртово Конаре. Практиката дотук показва обаче, че дори и тези, които не получават финансова подкрепа като финалисти стартират свой бизнес с кауза и са се развили успешно.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик.