Дрехи и вещи от първа необходимост, както и медикаменти и превързочни материали за мъжете, които воюват в Украйна събират в Центъра на бесарабските българи в България. Това съобщи в ефира на Дарик Райна Манджукова, един от създателите на центъра.
В предаването „Властта на гражданите...или какво можем заедно” тя съобщи как българите, които са съпричастни с бягащите от войната украинци, могат да помогнат с дарения на средства, дрехи, проукти и материали, транспорт и настаняване на бежанци.
Райна Манджукова подчерта, че организацията, която ръководи помага не само на бесарабски българи, но на всички украинци, които търсят в България спасение от войната.
Очаква се утре да тръгнат два камиона с помощи за Украйна
В момента в Центъра на бесарабските българи събират дрехи и вещи от първа необходимост, превързочни материали и медикаменти. „Ако в западната част на Украйна пристигат много помощи от близките там държави, то в долната част, където е Бесарабия, няма такава подкрепа”, поясни Манджукова.
Спешно събираме дрехи за мъже - от бельо, през панталони, фанелки пуловери, до шапки, шалове и ръкавици, каза тя. И уточни, че за връхните дрехи не е задължително да са нови, а да са здрави и чисти. Освен дрехи са необходими превързочни материали, индивидуални аптечки, елементарни медикаменти.
Утре се очаква помощта да тръгне с два камиона за Украйна, съобщи още Райна Манджукова. Тя съобщи, че всеки желаещ да помогне може да намери информация за нуждите на кампанията на страницата на Центъра за бесарабските българи във Фейсбук или да отиде директно в офиса на организацията в София на ул. „Цар Калоян” 8.
Всяка помощ е ценна, независимо дали човек е дарил 100лв. или един лев”, напомни Райна Манджукова.
Апел за юридическа помощ, институциите у нас ни били подготвени
Центърът приема и обобщава информация за хора, които могат да поканят в домовете си хора, които ще дойдат. „Сега ни позвъни жена, която тръгва с децата си от Одеса – търси превоз до България и докато стигне до Румъния вече ще сме им намерили подслон”, разказа Райна Манджукова.
Тя апелира всички, които искат да помагат да се свържат с организации като тяхната, защото много хора оказват подкрепа от добро сърце, но често се губи енергия, ако няма координация. „Безсмислено е да отиде един микробус и да си тръгне празен, а след три часа пристига ферибот с хора, за които нямат превоз”, даде пример тя.
Райна Манджукова апелира подкрепа да окажат и юристи в България. „Те трябва да консултират тези хора за следващия им ден. Днес се занимаваме с хуманитарната част, която е най-важната, но хората се чудят и питат дали да взимат бежански статут или не, мога ли да работят”, обясни тя.
Тя е категорична, че институциите в България не са подготвени – нито на граничните пунктове, нито РПУ-тата в страната. Там не знаели, че по закон хора, които са приели чужди граждани в дома си, трябва да ги регистрират до три дни на съответния адрес. По думите на Манджукова е важно да има достъп до юридическа помощ в цялата страна, а не само в София.
Доброволец превозва с колата си бежанци в рамките на Румъния
В предаването се включи и Петко Петков от Пловдив – от няколко дни той е доброволец и помага за извозването на бежанци на територията на Румъния. Намира се в западна Румъния на унгарската граница. Там доброволци като него взимат хора и ги превозват до Букурещ с личните си автомобили, откъдето те поемат с друг транспорт към България.
По думите на Петко Петков това е по-добър вариант за бързо транспортиране на хора, защото зимните температури и умората на хората, които често са с децата си, не позволява дълго изчакване на едно място докато се напълни един автобус например.
Според него до полската и словашката граница има струпване на повече българи и затова е добре, ако се използват автобуси за превоз, те да се насочват натам. Петър Петров разказа още, че много от бежанците припадат от умора, защото пътят е дълъг, а условията тежки.
Друг проблем е, че често се губи комуникацията на бежанците с техни близки в България или други европейски страни. И съобщи, че на румънската граница мобилни оператори раздавали на украинците сим-карти, за да могат да осъществат връзка с близките си или с местата, към които са се отправили.
В три пункта от „Мати Украйна” събират помощи за бежанците и Украйна
Два нови пункта отвори в София Сдружението на украинските организации в България „Мати Украйна“. Пунктът на бул. „Витоша“ 15 е много претоварен от пристигащите дарения за бягащите от войната. От организацията събират средства, хигиенни материали, памперси, одеала и чаршафи. Те имат нужда и от лекарства, като паралелно събират ново бельо и дрехи за мъжете, които воюват в Украйна.
В репортаж за Дарик Олена Шопова от „Мати Украйна” съобщи, че търсят съдействие от страна на българската държава и транспортното министерство да се реши въпроса със застраховките на влизащите у нас с личните си автомобили украински граждани и бесарабски българи.
„Преди войната украинците имаха възможност да си купят „зелена карта“ за пътуване в ЕС на границата. Сега обаче няма такава възможност и влизат в България без такава застраховка – да, на границата ги пускат, но нали разбирате, че ако стане инцидент по пътя, това ще е голям проблем“, обясни тя.
„Има много доброволци. Предлагат помощ - превоз, храна, подслон. Хора предлагат къщи, апартаменти, хотели. Пуснахме вече работеща платформа в интернет, където хората могат да предложат помощ и да заявят помощ“, обясни Олена Шопова.
От сдружението уточняват, че не събират дрехи – освен ново бельо, чорапи и топли връхни дрехи за мъжете, които бранят Украйна. За тук събират хигиенни материали – пасти и четки за зъби, сапуни, памперси, бръснарски принадлежности одеала, възглавници, чаршафи и кърпи. "Събираме и нови чорапи, фланелки, потници и гащи за мъже, които се занимават с отбраната в Украйна. Половината неща остават тук, но нещо тръгва и натам", каза още Олена Шопова.
От „Мати Украйна“ благодарят за огромната подкрепа на българите – от вчера работят още два пункта на организацията – на бул. Никола Вапцаров 23 и в жилищна група Южен парк бл. 16, Ритрийт център Be You в столицата. И двата пункта работят от 9 до 18 часа.
ДАРЕНИЕ можете да направите по банков път:
Титуляр: СУОБ «Мати Украйна»,
Банка : УНИКРЕДИТ БУЛБАНК
IBAN: BG79UNCR70001522046600 BIC на банката: UNCRBGSF
Всеки превод или внасяне на суми кеш при наличие в основание за плащане с текст «ДАРЕНИЕ –ПОМОЩ ЗА УА»(украинска армия и самоотбрана) или «ДАРЕНИЕ-помощ за бежанци) са ОСВОБОДЕНИ от ТАКСИ и КОМИСИОННИ!
Дарения може да направите и в Платформата.бг. Можете да подкрепите кампанията и чрез изпращане на дарителски SMS с кодова дума DMS MATI UKRAINA номер 17 777 на трите мобилни оператора.