В отговор на войната в Украйна Фонд Активни граждани обяви извънреден конкурс за подкрепа на граждански организации. Проектите могат да бъдат с продължителност от 2 до 12 месеца и с максимален размер на безвъзмездното финансиране до 25 000 евро, като не се изисква осигуряването на собствен принос от страна на гражданските организации.

В студиото на Дарик Анита Джоунс – програмен директор в „Отворено общество” и изпълнителният директор на Фондация „Работилница за граждански инициативи” /ФРГИ/ Илияна Николова съобщиха, че конкурсът вече е отворен и крайният срок за кандидатстване е 18 април.

Двете гостуваха в предаването на Дарик „Властта на гражданите...или какво можем заедно”. Те подчертаха бързата реакция и на донорите на фонда и на националното звено в България за оргинизирането на извънредния конкурс.

Гражданските организации са на терен и имат нужда от подкрепа

Гражданският сектор се нуждае от подкрепа и се опитваме да дадем бърз отговор на нужди, които гражданските организации имат и са спешни, обясни Илияна Николов от ФРГИ.  Поради това, че тези организации са гъвкави, те се организираха и сега са на терен на първа линия, коментира тя. И подчерта, че в тази ситуация не може да се изисква самоучастие на НПО-тата в проектите, защото те и до момента – в рамките на ковид-кризата, не са били подкрепени от правителството.

Това, което се опитваме да направим е след като мине този първоначален ентусиазъм, да подпомогнем организациите и доброволците да имат някаква устойчивост в бъдеще, каза Анита Джоунс. Защото по думите й нищо не може да живее дълго само на мускули и на доброволни начала.

Наталия Еллис работи в Пловдив от първия ден на войната

Фондация „Подкрепа и възстановяване на Украйна“ създаде Наталия Еллис в Пловдив дни след началото на войната. До създаването на гражданската организация се стигна, след като Наталия се оказа сред основните организатори на помощта за идващите бежанци в града. Офисът на фирмата й в Пловдив беше превърнат в склад за хуманитарна помощ, а активната украинка е в постоянна връзка с местната власт и институциите.

В репортаж за предаването Наталия благодари за огромната помощ и съпричастност на българите в тези първи дни на войната, но е убедена, че трябва да се търсят устойчиви форми на подкрепа, защото кризата ще е дълга и тежка. А след края на войната планира фондацията да насочи подкрепата си към българските деца и възрастните хора.  

Илияна Николова подчерта, че в условия на кризи винаги доброволците са на предна линия в България. Нашата държава и институции досега никога не са успели да изгради механизъм за реакция в някаква криза и винаги откриваме колелото, коментира тя.

Вече 700 хиляди украински деца в Полша ходят на училище

И добави, че докато у нас още се лутаме по ключови въпроси, свързани с устройването на бежанците, в Полша вече е приет специален закон в отговор на кризата и войната. А 700 хиляди украински деца вече ходят на училище в Полша. 

Според нея, ако една организация има идея за иновация по темата подкрепа на уязвима група, тя може да представи в рамките на конкурса своето предложение. Подчертано беше, че гражданските организации могат да кандидатстват в партньорство с институции и представители на бизнеса, защото много от решенията са невъзможни да се случат без съдействието и партньорството с местната власт например.

Анита Джоунс: Нужна е прозрачност и отчетност

Анита Джоунс подчерта, че е много важно да се показват резултатите, да има прозрачност и отчетност, за да не се стигне отново до това българите да питат къде и за какво са дадени парите. По думите й всички ще бъдат потърпевши от войната, в това число и българите, които помагат в момента. Затова и част от проектите могат да бъдат насочени и към преодоляване на последствията от войната в по-общ план. 

По конкурса ще бъдат подкрепени проекти на български граждански организации, допринасящи за преодоляване на негативните ефекти от войната за най-уязвимите групи от обществото, включително бежанци и мигранти (без оглед на техния етнически произход), за противодействие на дезинформацията и преодоляване на информационното неравенство, както и за изграждането на капацитет и партньорства и за формулиране на устойчиви политики в променящия се европейски контекст.

Утре ще има онлайн-сесия, за да се обяснят приоритети от конкурса

В рамките на извънредния конкурс ще бъдат подкрепени проектни предложения в следните тематични приоритети: Подобряване на демократична култура и гражданска осведоменост; Подкрепа за правата на човека; Овластяване на уязвими групи; Повишаване на ангажираността на гражданите с опазване на околната среда и климатичните промени; Подобряване на капацитета и устойчивостта на гражданския сектор, в това число на гражданските организации.

Общият наличен индикативен бюджет за отпускане на безвъзмездни средства за проекти по настоящия конкурс е 613 560 евро.

Утре операторът на Фонд Активни граждани организира информационна сесия във връзка със стартиращия конкурс. Тя ще се проведе онлайн по Zoom от 15 до 17 ч. Желаещите да участват може да се регистрират на този адрес. 

Чуйте целия разговор по темата в ефира на Дарик. 

Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg