За година и малко групата „Купи подарък от майка на дете с увреждане“ се превърна в една от най-позитивните групи във Фейсбук. Благодарение на групата и създаденият от нея сайт kupipodarak.com майките на деца с увреждания вече се чувстват част от обществото.

В предаването на Дарик „Властта на гражданите...или какво можем заедно“ по темата разговаряхме със създателя на групата Ина Маринова и един от нейните администратори – Петя Колева, която пък създава сайта, в който майките-творци качват продуктите си.

У нас на всички нива липсват услуги за деца и възрастни с увреждания

В ефира на Дарик Ина Маринова разказа, че е майка на почти 20-годишно момиче с множество увреждания, което е напълно зависимо от нея. Грижата за детето й е денонощна. Аз съм нейните крака, ръце, хранене, дори и очи, разказа Ина.

Тя подчерта, че асистентската грижа у нас не е само въпрос на финанси. „Проблем в България е човешкият фактор, ние нямаме институции, които да обучават асистенти. За да намерим дори рехабилитатор, който е нужен ежедневно за тези деца, обикаляме болници и центрове. Нямаме услуги за такива деца и възрастни. Не е въпроса да се дадат едни пари, на всяко ниво липсва услуга“, каза още Ина Маринова.

От първите плетени пантофки до най-позитивната група във Фейсбук

След години наред протести и очакване държавата да подкрепи родителите на деца с увреждания, те сами намират пътя да си помагат и да се чувстват полезни. През октомври миналата година Ина решава да предложи на майките в една от групите нещата, които изработват, да ги предлагат една на друга.

Всичко тръгва от едни красиво изплетени от нея пантофки, които тя показва във Фейсбук и те се харесват много. Така решава да направи самостоятелна група в социалната мрежа.

"За мое огромно учудване за около два дни групата наброяваше около 5 хиляди потребители. Това показа, че когато проблемите станат видими – хората са добри и откликват", каза Ина. И още, че майките, които отглеждат сами децата си у дома, имат нужда да правят нещо с ръцете и ума си.

Около 600 са творците в онлайн-общността „Купи подарък от майка на дете с увреждане”. Почти 165 хиляди са потребителите на техния ръчен труд.

Сайтът вече има около 20 хиляди посещения на месец

Петя Колева разказа, че се е озовала в групата на втория ден от съществуването й. Идеята да създаде сайт в помощ от групата идва страшно бързо. Година по-късно сайтът има по 15-20 хиляди посещение всеки месец и стотици поръчки през него.

Петя е учила психология, но се занимавам от години с правене на сайтове. Дъщеричката й вече е на 9 години. Тя е с рядко генетично заболяване на очите – има зрение, но то е много по-ниско от това на другите хора.

Ина разказа, че изолацията изважда неподозирани възможности и таланти. „Не знаех, че мога да плета“, каза тя. И добавя, че днес вече се занимава с обемна вълна, плете одеалца за бебенца, шалове, шапки, чанти, кошчета за бебета.

В групата може да се намери почти всичко или да се изработи по поръчка

И двете разказаха, че откакто съществува групата, те купуват всички нужни подаръци оттам. „Реално тези хора са години наред затворени с децата си и намират таланта в себе си – едни плетат, други шият, рисуват, занимават се с декупаж, работят с глина. Това се превръща в хоби или популярната арттерапия. Те се чувстват работещи хора, превръщат тези занимания и в своя професия“, разказа Петя Колева.  

Признават, че в случая помощта е за майките, защото те имат нужда да се чувстват полезни. Важна за тях е и комуникацията с клиентите.

Двете благодариха на всички, които са се доверили на майките в групата. „За нас е важно да ни приемат като част от обществото - нещо, което през последната година хората го разбират. Ние вече сме част от обществото, това успя да направи тази група и сме истински щастливи“, каза Ина Маринова.

Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.

Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. 
www.activecitizensfund.bg