Дългогодишна корупционна схема в Столичния инспекторат е създала паралелна система за изхвърляне на строителни отпадъци и земни маси на над 240 нерегламентирани сметища на територията на Столична община. Това съобщиха от  Антикорупционния фонд (АКФ) ,като се позоваха на свое разследване по темата.

Оттам казват, че порочната практика е довело до сериозни екологични рискове и ощетяване на бюджета на София със стотици хиляди левове.

Люлин, Бистрица, Банкя, Панчарево – не е останал район в покрайнините на София, който да не е засегнат. С очите си видяхме някои от местата на незаконните засипвания и сме потресени от мащаба на замърсяването. Терените варират от няколкостотин квадратни метра до няколко десетки декара, какъвто е случаят с, може би, най-голямото незаконно сметище в Малашевци“, каза София Желева, член на правния екип на АКФ.

Според разследването отпадаци са били изхвърляни в продължение на години в и около деретата на реки, на територията на земеделски земи, общински и частни имоти.

„Не става въпрос за сметища, на които отива всеки и си изхвърля, каквото иска. Става дума за много добра организация, в която влизат голяма част от транспортните фирми, които работят на територията на София и извозват земни маси и строителни отпадъци от строителните обекти“, коментира новият директор на Столичен инспекторат, инж. Николай Неделков 

По думите му са установили голям брой незаконни засипвания в общински имоти, около и в деретата на реки, което може да доведе до екологична катастрофа при евентуални наводнения. 

От АКФ обясниха, че работата по картографиране на незаконните сметища е започнала след ноември 2023 г., когато Неделков е назначен начело на Инспектората. 

В столицата всички строителните отпадъци и земни маси се транспортират до общинското депо „Враждебна“ където на фирмите превозващи отпадъците се начислява такса, която зависи от теглото на товара. Нерегламентираното изхвърляне на строителни отпадъци и земни маси се наказва с глоби до 5000 лв. за шофьорите на камионите и до 50 000 лв. за транспортните фирми.

Желева обясни, че през 2015 г. стават публично известни данни за нерегламентирани засипвания на територията на общината, но тогава институциите не се намесват.

През октомври 2015 г., когато предаването „Господари на ефира“ излъчва интервю с анонимен служител на Столичния инспекторат, като участници в схемата са посочени дългогодишния директор на Инспектората инж. Веска Георгиева  и инж. Николай Кючуков, началник Сектор „Контрол на замърсяване от строителството“.

Инж. Георгиева оглавява Инспектората през 2008 година, когато е назначена от тогавашния кмет на Столична община Бойко Борисов. Заема поста до 2021 г., а след това е назначен дългогодишният полицай Ивайло Иванов. Инж. Кючуков оглавява Сектор „Контрол на замърсяване от строителството“ от септември 2011 г.

Дарик, архив

По-рано тази година дългогодишният служител на Инспектората и началник Сектор „Контрол на районните инспекторати“ Любка Любенова предоставя информация за инж. Кючуков.  В един от разговорите, който инж. Неделков тайно записва, Любенова твърди, че инж. Кючуков дълги години е покровителствал схемата за нерегламентирани засипвания, от което получавал значителни материални облаги.

Споменава се и сумата от 500 000 лв., която според Любенова, Кючуков цели да събере, за да си купи директорската позиция в Инспектората.  Любенова запознава началника си с детайли около схемата за паралелно изхвърляне на отпадъци, но и твърди, че няма как да бъде спряна заради намесените огромни суми пари. 

АКФ пише, че е предложила „да урегулират този процес с подходящите хора и по подходящия начин…за да бъде, както е било винаги“, защото „кому е нужно да ти взима това, което е дадено за директора“.

Друго лице, което АКФ призовава прокуратурата да разследва е Цветелин Тодоров.

В тайно записания разговор той е споменат като „Цецо“ и за него се твърди, че организира засипванията в западните райони на общината. По време на проверка на Инспектората, той е предоставил фалшифицирано разрешително за рекултивация на терен, издадено от Министерство на земеделието. Той се е  представил за собственик на девет други терена, където Инспекторатът е установил незаконни засипвания.

„Изложените по-горе факти са само част от изключително притеснителна информация за работата на определени служители на Инспектората и общински дружества, която получихме,“ каза директорът на АКФ Бойко Станкушев.  

Според правния екип на АКФ, за цялостното разплитане на схемата е нужда намесата на разследващите органи.