Свидетели сме на тотално безхаберие в продължение на години по отношение на сметището в село Цалапица, се казва и в официална позиция на БСП в Пловдив.

Законно ли е сметището в Цалапица?

Съветниците ще поставят въпроса на следващата сесия на Общинския съвет в Пловдив. Според тях трябва да се изясни и как точно се управлява Регионалното сдружение за управление на отпадъците и защо не са взети мерки за разширяването на капацитета на сметището.

През 2023 година е издадено ново комплексно разрешително за депото, като едно от условията е да бъде изградена сепарираща инсталация. На 23 декември м.г. кметът на Пловдив Костадин Димитров (на заседание на Регионалното сдружение) призовава спешно да се пристъпи към изграждане на такава и да се създаде работна група с представители на общините.

На 19 юни тази година проверка на РИОСВ – Пловдив документира, че такава инсталация не е изградена и не са спазени още две от условията от новото комплексно разрешително.  Категорично е превишен  капацитетът на сметището и са приемани битови отпадъци без да бъдат сепарирани. Другото нарушение е, че не се представят годишни отчети в Националната информационна система „Отпадъци“.

Регионалното депо край село Цалапица обслужва Общините Пловдив, Родопи, Марица, Стамболийски, Кричим, Перущица и е поверено за управление на Община Пловдив, която от своя страна е сключила договор с „Водстрой“ АД. Регионално сдружение за управление на отпадъците определя квотите и цените за депониране на отпадъците. Оказва се, че отчисленията за управление на сметището към „Водстрой“ АД не са променяни от 2012 година, а се очаква от фирмата да поддържа сметището, пътя до него и да осъществява мониторинг, съгласно комплексните разрешителни за третиране на отпадъци, издадени от МОСВ, уточняват още от групата общински съветници на БСП в Пловдив.