Пчели отново излизат от кошерите през зимните месеци, подлъгани от необичайно високите температури за този период на годината, споделя Надежда Митева, секретар на сдружение „Родопска пчела“. Според нея родопските пчелари са подготвени за подобни климатични аномалии, които се случват за поредна година. Рисковете за развитието на пчелните семейства са свързани с опасността да последва ново рязко застудяване, което може да доведе до измиране на пило и пчели.
Заради топлото време пчелните семейства не формират обичайното зимно кълбо, обясняват от сдружението. Това води до повече загуба на енергия за кошера, при което пчеларите трябва допълнително да подхранват пчелите. Медоносните насекоми не само излитат от кошерите през топлия февруари, за да търсят цветове, но и се наблюдава по-ранно формиране на пило. При възможно рязко падане на температурите до зимните им стойности, новото поколение в кошерите може да започне да измира.
Последиците от климатичните аномалии ще станат ясни напролет, когато се броят колко са оцелелите живи пчелни семейства, обясняват от „Родопска пчела“. Производителите на мед в Смолянско не са засегнати от спада на цените на пчелния продукт, тъй като разчитат на директни продажби. Родопският мед остава търсен заради качествата си, според информация от пчеларското сдружение.