Може би трябва да се каже, че като че ли кралицата постави точката на един период, в който Европа се превърна в жертва на ужасяваща война и в която държавите след края на тази война съумяха да изградят мир. Това заяви активистът Виктор Лилов в „Кой говори“ по Дарик радио.
Операция “Лондон Бридж”: Какво следва след смъртта на Елизабет II?
„С кончината на кралица Елизабет II и Горбачов сякаш забравихме заради какво изграждахме този мир. Кралицата символизираше една институция, един преход, който превърна Великобритания от империя в мултиетническа държава“, добави още той.
Главният редактор на вестник „Сега“ Теодора Пеева заяви категорично, че ще запомни кралицата с нейния хумор. „Виждаме как една монархия, изключително консервативна, е започнала да се променя. Това е показател за характера на тази жена, нейното умение да остане неутрална изисква доста нерви и характер. Тя си спазва линия, която си следва от възкачването на трона, следва последователност“, коментира тя.
Според психолога Иван Иванов управлението на кралица Елизабет II е „историческо събитие, което ще се помни дълго и ще остане в учебниците.“
Кралица Елизабет II почина на 96-годишна възраст
„Тази смърт ме кара да си мисля за жената, облечена във власт. В чисто исторически план имаме различни примери. Споменът за нея ще бъде като за нежната сила, жена, която с авторитет, със спокойствие реагираше на най-различни събития. Връзката с принц Филип, която е пословична за своето дълголетие, може би една епоха, свързана с жена-крал, монархия си отива“, каза още той.
Драматургът Стефан Иванов заяви, че това е край на епоха с монарх, който е имал прекрасен публичен образ. „Може би в близките години тепърва ни предстои да разберем какво всъщност е стояло зад него, когато спокойно могат да бъдат изследвани нейните действия, които не сме разбирали добре.“
Гледайте целия разговор тук:
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- “Голямото жури”: За облекчението или не съвсем от новото правителство
- “Голямото жури”: 10 януари 1997 г. vs 10 януари 2025 г.: Прилики и разлики
- Паметникът на кралица Елизабет II може да включва ИИ или добавена реалност
- Васил Христов: Българите, арестувани за шпионаж на Острова, са били добре платени