Най-възрастният народен представител Вежди Рашидов откри първото заседание на 49 Народно събрание. Рашидов се обърна към депутатите с молба да смирят нравите си, да наведат глава и да приемат факта, че голямата политика е низ от компромиси, които трябва да бъдат направени в името на доброто на гражданите и страната. 

Снимка: БГНЕС

Лена Бориславова се отказва от депутатското си място

"Дълбоко вярвам, че разумът е основното и необходимо нещо, за да може България да се оттласне от дъното. Народът все повече живее чувство за липса за сигурност, на шанс за единение и надежда за нещо по-добро“, заяви Рашидов и добави, че днес отново се срещаме с омразата, с отказ на диалог с глупави мантри за минало бъдеще, пропускайки настоящето.

Само ние живите създаваме онова, което ще е необходимо за бъдещето“, категоричен е той.

„Демокрация и законност“ откриха хиляди грешки и манипулации в изборните протоколи

Народните представители положиха клетва: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се.“. След полагането на клетвата народните представители подписват клетвени листове.

В пленарната зала прозвучаха химнът на Република България и химнът на Европейския съюз.

Снимка: БГНЕС

"Трябва да се сформира устойчиво мнозинство, което да излъчи редовно правителство и да решава най-наболелите проблеми на българските граждани." Това коментира пред журналисти в парламента служебният премиер Гълъб Донев. Той подчерта, че служебното правителство има ангажимент да внесе до края на месец април бюджета за 2023 г. Според него с избора си българските граждани са казали, че трябва да се търсят компромиси и работещи решения. По думите му всеки един от министрите в личното си качество може да се съгласи или не да участва в редовен кабинет.

Кога Румен Радев ще свика първото заседание на 49-ото Народно събрание

"Свиках 49-ото НС в Страстната седмица с очакванията на народа за различно начало на това НС, с надеждата за смирение, диалог и разум, и с оглед на неотложните задачи за съставяне на правителство и преодоляване на изоставането в законодателната дейност."

Това заяви президентът Румен Радев от трибуната на 49-ото НС.

"Без съмнение предизвикателствата към това НС са големи, но и без съмнение приемането на Закона за бюджета е първостепенна задача. Предстои решаването на сложно уравнение, което да гарантира доходите на гражданите", добави Радев.

Дадоха ли избирателите мандат на партиите да развалят пореден парламент?

„Силно се надявам, и така е редно – бюджетът да бъде внесен от редовно правителство, което да се ангажира с ясни и отговорни политики и да носи отговорност за тях, ако това не стане служебното правителство ще внесе бюджет“, заяви Радев и добави, че на 49-ото НС е отредена съдбовна роля.

„Всички очакваме час по скоро то да вземе дълго отлагани решения. Очаквам това НС да подкрепи европейския курс, зададен от служебното правителство като приеме разработените закони по ПВУ, които ще ускорят реформите, необходими за модернизацията на страната“, подчерта държавният глава.

Асен Василев: Няма да подкрепим мандат на ГЕРБ, изборите бяха нечестни

Радев отбеляза: „Очаквам НС да докаже, че правосъдната реформа не е, или по-скоро е осъзната реална цел за развитието ни като справедливо и проспериращо общество, а не абстрактна тема.“

„Очаквам да се поеме отговорност за националната сигурност“, каза още той и посочи, че истинската модернизация изисква сериозно ангажиране на националния бюджет, подход към превъоръжаването на армията.

„Днес българите очакват да чуят вашите позиции, защото каквото и да бъде следващото управление, то може да бъде успешно само ако се уповава на ясни политики и ценности“, категоричен е президентът.

Радев каза, че от решенията на народните представители зависи просперитетът на нацията и на европейското бъдеще на България. „Крайно време е да работим за амбициозни национални цели“, заключи той. 

Снимка: БГНЕС

Окончателно: ЦИК обяви коя партия по колко депутати ще има в 49-ото НС

"От името на ПП-ДБ искам отговорно да заявя от трибуната на НС, че е крайно време най-сетне българският парламент да заработи и да започнем да решаваме реалните проблеми на хората с реална законодателна програма, която да отразява истински важните приоритети на България."

Това заяви Кирил Петков от коалиция ПП-ДБ.

Като първи приоритет Петков обяви българското земеделие. „Време е България да влезе в Шенген. Мисля, че всички осъзнаваме колко пагубно би било България да бъде отделена от Румъния, заслужаваме да се присъединим към Шенгенското пространство заедно с нея“, категоричен е той и добави, че трябва да бъде приет механизмът за разследване на главния прокурор.

Политолог по Дарик: Полагайки клетва, депутатите трябва да имат предвид интересите на народа

Снимка: БГНЕС

"Моментът формално е тържествен, но нашият жизнен и професионален опит ни подсказва и кара да знаем, че всички показни думи са напълно излишни. Ние от ИТН сме в политиката и в този парламент, защото можем да носим отговорност и точно заради тази отговорност ни задължава да бъдем конструктивни и да направим всичко възможно този парламент да работи, да направим всичко възможно и всичко, което зависи от нас за разрешаването на кризите, които стоят пред всички български граждани."

Това заяви Ивайло Вълчев от "Има такъв народ".

"За ИТН е важно максимално бързото ни приемане в Шенген, завършването на подготовката за влизане на България в Еврозоната и максимално бързото приемане на законите свързани с ПВУ. Това сега е най-важното, а не обидата, фантазиите и неизпълнените желания. Затова от ИТН ще взимаме практични решения, подкрепяйки всяко действие, което е от полза на българските граждани, защото проблемите на страната не са партийни, а национални", каза още Вълчев.

Станимир Илчев след изборите: Резултатът ще се промени и това вече започва

Снимка: БГНЕС

"Резултатите от изборите за 49-то Народно събрание задават редица възможности както за изход от политическата криза, така и за затъване в нея. С вота си българските граждани показаха еднозначно, че политическата криза не може да бъде решена само от една формация, партия или коалиция."

Това заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС.

"Общото в тези резултати, които очертават ясно разделителни линии в българското общество, е че показват единствения изход от настоящата ситуация. Той е възможен само ако с взаимно уважение между партиите се постигат приемливи компромиси, съгласие по стратегически важните въпроси за страната и ефективно възстановяване на политическия диалог. Всеки, който не се съобрази с тези резултати и констатации, ще загуби не само избиратели, но и перспектива за дългосрочно позитивно участие в политическия и обществен живот в страната", добави Атанасова.

Синът на кмета на Симитли с общо 37 061 преференции за 2 години. Изговорил е 506 думи от трибуната на НС

Снимка: БГНЕС

"Надявам се, че политиците ще се събудят и ще направят правителство, защото все повече се изчерпва смисълът да идваме тук и да разочароваме хората".

Това заяви депутатът от ДПС Делян Пеевски на влизане в парламента, предаде Клуб Z. В предишните си мандати като народен представител той бе известен с почти перманентното си отсъствие от заседания.

Малко преди началото на кампанията Пеевски, който вече имаше санкции по закона "Магнитски" от САЩ получи подобни санкции и от Великобритания. Въпреки това той отново бе водач на две листи на ДПС и отново бе избран за депутат.

Нинова: В БСП не се обсъжда смяна на ръководството на партията

Снимка: БГНЕС

"Изминаха десет дни откакто изборите приключиха, време предостатъчно за оценка на това, което се случи и за създаване на планове за това, което предстои. Време, което се оказа крайно недостатъчно за медийната вакханалия разгоряла се след 2 април, знайни и незнайни анализатори, политолози, политици и други редови доносници на американското посолство се отдадоха на разюздена и невъздържана кампания срещу 358 000 българи. Тези българи бяха наречени неграмотници, прости хора, некадърници и др., а тези българи, сред които съм и аз искат и искаме само едно - да живеем достойно в свободна и независима държава."

Това заяви лидерът на Възраждане Костадин Костадинов.

Костадинов каза, че това е било определено заплаха. "Да, "Възраждане" е заплаха за националните предатели, чуждите агенти и за виновниците за системно извършването в продължение на десетилетие заличаване и деградиране на българската държава в аморфна маса без национално самосъзнание годен само да бъде донор на своите господари извън страната", добави той.

"Пратиха ни да запазим българската финансова независимост, за да не допуснем вкарване на страната във войната в Украйна, да предоговорим отношенията си с ЕС, да не допуснем фалит на държавата и да защитаваме навсякъде българския национален интерес", подчерта Костадинов и уточни, че за тези приоритети ще разговарят с всички политически партии.

Той посочи, че искат българските граждани да бъдат попитани дали искат да влезем в Еврозоната, но и освен това всички партии да кажат на техните избиратели дали искат или не искат страната ни да вкарва български войски във войната в Украйна. Костадинов подчерта, че България трябва да се превърне във фактор в Европа и по думите му това ще стане, но само с отстояване на българския национален интерес. 

Снимка: БГНЕС

Ето какво каза от трибуната председателят на ДПС Мустафа Карадайъ:

"Днес отново сме поставени пред изпитание – избиратели и цялото ни общество, политици и всички институции. Изборният резултат възпроизведе сходна на структурата като предходните 4 парламента и обществото е със същото недоверие към всички органи и институции."

Нито една политическа формация не трябва да управлява самостоятелно, посланието на народа е ясно – политиците да седнат на масата на преговорите и да започнат да си говорят“, заяви Карадайъ и посочи, че ДПС подчини цялата кампания на мотото за отговорност и диалог.

„Много политически субекти се занимават повече със своите проблеми, а не с проблемите на хората“, отбеляза той.

Карадайъ подчерта: „Може ли да се направи така, че с това НС да се постигне стабилност в управлението и да се заложи на европейското развитие на страната – категорично да.

„Ние от ДПС винаги сме били честни пред себе си, пред избирателите си и пред цялото общество. Готови сме на диалог в името на гражданите. Пред собствените си партийни интереси винаги поставяме интересите на гражданите“, подчерта Карадайъ и посочи, че са готови за отговорност и за необходимите компромиси.

Според него ясно може да се открои мнозинство, което иска да сме част от ЕС и НАТО, иска живот по европейски стандарти и т.н. „Мнозинството от българските избиратели не иска нови предсрочни избори, защото няма да решат проблемите, а ще задълбочат още повече политическата криза“, уточни той.

Карадайъ допълни, че трябва да се приеме бюджетът, както и да се гарантират мирът и сигурността на българските граждани.

Той посочи, че на финала на предизборната кампания, в диалог с избирателите, от ДПС са очертали основните проблеми на хората – високата инфлация, несигурни работни места и др. Основни приоритети на ДПС, съобщи Карадайъ, са спиране на прогресивното обедняване, ефективно използване на целия ресурс от ЕС за България, предвидима среда за развитие на бизнеса, съдебна реформа, която да гарантира независимостта и ефективността на съдебната система, развитие на регионите с приоритет на малките населени места, подкрепа за малкия и среден бизнес и т.н.

„От името на ПГ на ДПС призовавам всички национално отговорни партии за разум отговорност и диалог“, заключи Карадайъ. 

Снимка: БГНЕС

Всеки един от нас в кампанията се е срещнал и говорил с различни хора с различни очаквания, но всички с обединени искания- стабилност, сигурност и по-добър живот. Това е нашата обща задача”.

Това заяви Корнелия Нинова, лидер на БСП, предаде репортер на БГНЕС.

“Ние се намираме в тежка институционална криза, икономическа, инфлация, бедност, социална с напрежение и риск за парламентарната демокрация- решението е тук- ние трябва да решим проблемите, а не да сме част от него. Ние ще положим усилията да работим за това”, каза още Нинова.

Нинова уточни, че първа важна стъпка е приемането на бюджет, но БСП няма да приеме несоциален бюджет.

“Служебният кабинет не внесе бюджет и сега трябва да поправи тази грешка. Минималната заплата трябва да е 50% от средната от 1 юли тази година, а не от 2023г, да се преизчислят пенсиите, подкрепа за малкия и средния бизнес, както и семействата. Втората стъпка е мерките за ПВУ- ние закъсняваме. В миналия парламент се предлагаха лобистки решения. Ние ще следим стриктно да се приемат само такива, които не защитават частни интереси. Трето- съдебна реформа. Преборването на корупцията дава развитие за всяка една политика. Паралелната държава обаче съществува, при това правителство се краде безогледно”, подчерта Нинова.

“Един от проблемите на служебния кабинет е, че е безконтролен. Има прокуратура, но на книга- ние сме за реформа и контрол върху главния прокурор”, каза лидерът на БСП.

“3 600 пияни и дрогирани за 3 месеца по пътищата шофьори, стотици мигранти “шетат” из цялата страна, децата се тровят с райски газ. Ние ще внесем същите закони - увеличение на наказанията без право на условна присъда - всички промени в Наказателния кодекс", каза Нинова.

"По въпроса с Шенген ние приемаме като унизително отношението към нас, ние имаме право да сме там. Надявам се, да обединим усилията си за влизането там. Пети въпрос, един от най-важните, е въпросът за войната и мира. Ние сме за неутралитет на България относно войната в Украйна- недаване на оръжия. Подкрепяме всички протести в ЕС за искане на дипломатично решение на конфликта- имаше такива протести в Чехия, Германия, Унгария, Италия”, поясни лидерът на БСП.

“Трябва работещо правителство, решението е тук- отговорността е на ГЕРБ- пръв, но не достатъчен. През 2 години минахме през всякакви типове кабинети, дано сега да сме се поучили. Ние не нарушихме принципите си, запазихме идеологичния си опит. Диалогичността и грижата за хората са изпитани и доказани- разум, диалогичност и грижа за хората, може да разчитате и на това и сега”, каза още Корнелия Нинова. 

Снимка: БГНЕС

Първият опит за избор на председател на 49-то Народно събрание завърши неуспешно. Номирани са двама кандидати – Росен Желязко от ГЕРБ-СДС и Петър Петров от Възраждане. Никой от тях не успя да събере гласовете на повече от половината присъстващи в зала депутати. За Петър Петров гласуваха единствено съпартийците му от „Възраждане“, а за Росен Желязков депутатите на ГЕРБ-СДС и Има такъв народ. След гласуването Асен Василев от „Продължаваме промяната-Демократична България“ предложи промяна на правилата и въвеждане на ротационен принцип за председателското място, като поста се заема последователно от кандидати на първата и втората политическа сила. 

След кратка почивка депутатите ще продължат с дебатите и с опитите да изберат председател на Народното събрание, така че да не се стигне отново до патовата ситуция в началото на 48 Народно събрание, когато изборът на председател продължи 3 дни.  

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм