Прокуратурата трябва да се самосезира заради действията на Здравко Димитров във връзка с обществената поръчка за почистването на река Марица. Това заяви в Обзорната програма на Дарик Пловдив общинският съветник от ДБ адвокат Веселина Александрова.

В сряда на извънредна пресконференция съветниците от ДБ в местния парламент поискаха оставката на кмета на Пловдив.

"За втори път в рамките на година и половина Димитров прави опит да заобиколи закона, да елиминира конкуренцията и да възложи директно поръчката за почистване коритото на река Марица на фирма ПИМК", обясниха те.

От ДБ Пловдив поискаха оставката на кмета заради поръчката за почистването на Марица

Предишната поръчка, обявена на 16 април, 2021-година, беше на стойност 6 милиона лева, а новата е за 1,5 милиона лева. След обявяването на първата поръчка съветниците сигнализираха Агенцията за обществени поръчки и от там спряха процедурата със становище, че за да използва директно възлагане кметът на Пловдив не трябва да е бездействал, а той е бездействал и затова мотивът „неотложност“ е недоказан.

"На 12 май Община Пловдив прекрати процедурата и обяви, че ще пусне нова поръчка със същия предмет, като всеки ще може да участва. След 13 месеца, такава поръчка не е обявена. Пуска се процедура за обследване на коритото на Марица и даване на препоръки. 6 участника дават предложения да обследват, но поръчката и до днес стои, без да са отворени ценовите оферти", обясни още Александрова.

Отново пуснаха поръчка с пряко договаряне за почистването на Марица в Пловдив, кметът обяви частично бедствено положение

"За да пуснат и втората поръчка чрез директно възлагане, при това отново на същата фирма, от местната управа на 30 септември, тази година, без никакво официално оповестяване и без никой да подозира, обявяват частично бедствено положение със срок на действие – 7 дни. За бедственото положение става ясно само от заповед, която е част от документацията по поръчката.  Мотивът отново е неотложност и обявеното частично бедствено приключва със сключването на договора с ПИМК, а не с изтичането на времето от 90 дни за почистването на Марица", подчерта тя.

„Действията на кмета уверено го водят към прокуратурата. Законът ясно казва, че за да се ползва директно възлагане с мотив неотложност, то тази неотложност трябва да е непредвидимо събитие и то да не е резултат от действия или бездействия на възложителя. Именно бездействието на Здравко Димитров води града до бедствие и вместо да опази пловдивчани, година и половина умува каква хитрост да приложи, за да облагодетелства конкретно ПИМК“, каза още в обзорната програма на Дарик Веселина Александрова. Доколко заповедта за частичното бедствено положение е с вярно съдържание или не, трябва да провери Прокуратурата, още повече че зам.-кметът Анести Тимчев публично призна, че „тази заповед е създадена, за да се заобиколи Закона, защото бюрокрацията при обществени поръчки била голяма“, коментира Веселина Александрова.

„Това, което прави Димитров, е буквално като ученик, който се снабдява с извинителна бележка, за да не присъства на училище. Но ако тогава последствията са само за този ученик, то тук последствията са за целия град. Това е недопустимо“, каза още съветничката.

В ефира на Дарик адвокат Веселина Александрова коментира и казуса с пловдивския панаир.

Още чуйте в интервюто на Искра Койчева.