Крайната десница добави места, либералите и зелените загубиха, макар и по-малко, отколкото се очакваше, а избирането на Урсула фон дер Лайен (бел. ред. за нов мандат начело на ЕК) е по-вероятно днес, отколкото преди няколко дни. Това каза в ефира на Дарик заместник-директорът на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева.
“Тя (бел. ред. - Урсула фон дер Лайен) имаше много трудна кампания, тъй като поредица от лидери “свиха рамене” и не изказаха директна подкрепа за нея - италианската премиерка Мелони, френският президент Макрон. В момента Макрон изглежда силно отслабен в една много опасна територия. Голяма загуба за него и още по-голям риск от предсрочните избори, които той свика (бел. ред. - за провеждане след 3 седмици). Тези предсрочни избори ще имат значение, включително и за това как ще изглежда ЕК и как ще изглежда Европа след лятото”.
Другият голям разгром е този на управляващата коалиция в Германия, коментира Чернева. По думите ѝ канцлерът Олаф Шолц и неговите коалиционни партньори са получили “голям вот на недоверие от германското общество и въпреки серията скандали около “Алтернатива за Германия” все пак те получиха второто място и в някои провинции станаха първи”.
Според Чернева възходът на крайната десница е продиктуван от обективни обстоятелства.
“Преди всичко маниакалната идея на един луд диктатор в Москва, че може да прекроява граници в Европа, както си поиска. Това до голяма степен предизвика серия от кризи - енергийна, икономическа, хората започнаха много повече да се притесняват, че тяхното бъдеще няма да е по-добро, отколкото до момента. Цялото това чувство на притеснение и може би страх доведе до възхода на партии, които обещават повече сигурни бързи решения и т.н.”
Чернева посочи, че подобни бързи решения и обещания обикновено не се случват. Тя даде за пример Великобритания и излизането ѝ от ЕС.
“Помним, трябваше Великобритания да преживее огромен глобален разцвет, увеличаване на нейното влияние, голям търговски успех. Нищо от това не се случи, а в момента британците съжаляват и 60% от тях биха искали да се върнат в ЕС. В този смисъл ние не можем да попречим на хората да направят своите собствени грешки”, допълни Чернева.
Заместник-директорът на Европейския съвет за външна политика коментира още, че по някои политики на Европейския парламент със сигурност ще има промяна. “Трябва да видим по тези, които дългосрочно касят България, каква ще е промяната, например следващата многогодишна финансова рамка. Готови ли са партиите на крайната десница в Западна Европа да продължат да плащат в Европейския бюджет и той да се преразпределя. Този въпрос, трябва да се зададе и на онези български партии, които са радетели за повече суверенитет”, посочи още Чернева.
Слушайте цялото интервю в прикачения звуков файл.