Близо 1 500 сигнала за недостиг на лекарства са постъпили през последните месеци на специално създадената платформа от Българската асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства/БАРПТЛ/. В ефира на Дарик нейният изпълителен директор Боряна Маринкова съобщи, че вече в аптеките има нужното количество „Вентолин“ и „Пулмикорт“, а следващата седмица се очаква доставка на Хепарин.

Към момента име девет лекарствени продукта, за които има отказ за внос, сочат данните на асоциацията. Но тъй като проблемът се е появил през последните дни, все още няма сигнали на пациенти за липсата на тези медикаменти.  

Боряна Маринкова съобщи, че вече се водят разговори с новия екип на здравното министерство за промени, които да сложат край на дългогодишния проблем с недостига на редица медикаменти.

Добрата новина е, че вече в аптеките могат да се намерят липсващите през последните месеци "Вентолин" и "Пулмикорт", използвани за инхалации при респираторни заболявания, най-често при деца.

 „Друг много голям проблем, по който отново има добра новина, е свързан с нискомолекулните хепарини – „Фраксипарин“, се очаква да има доставка тази седмица. Беше пропуснат цикъла на доставка през януари и имаше проблем за жени с рискови бременности, при пациенти с онкологични заболявания, след кардио интервенции и операции, а при лечение на Ковид“, обясни тя.

Друг липсващ в момента медикамент е лекарство за лечение на чревна паразитоза – медикаментът е имал заместител, но преди години е бил дерегистриран и изтеглен от българския пазар.

"Лекарството се използва обикновено при малки деца. Изисква се бързо започване на курса на лечение. От доста време никой не го получава и към момента няма терапия", каза още Боряна Маринкова.

Пратки от чужбина спасяват пациентите в тези случаи

Тя посочи, че пациентите обикновено взимат проблема в свои ръце и си набавят лекарството основно от свои близки, работещи в чужбина. „Пътуват едни куриерски пратки към България – това не е проблем от началото на пандемията, а от преди това, тъй като много лекарства се дерегистрират“, обясни изп. директор на асоциацията.

Тя допълни, че дерегистрацията е причина за над 20 процента от сигналите до тях за липсващи лекарства. Тези медикаменти продължават да се предписват от лекарите, но няма как да бъдат законно внесени, обясни Маринкова. 

Въпреки че има работеща система за проследяване на наличностите според Боряна Маринкова тя, решавайки един проблем, създава друг.

„Казваме, че от лекарство Х доставките и наличностите са по-ниски, съответно ние го забраняваме за износ. Да, но лекарствата не липсват в България само заради износ, напротив - проблемът е заради недостатъчния внос“, категорична е тя.

Асоциацията има своите предложения за промени, за да се реши проблема с недостига, едно от които е възможности за извънредни доставки. „На първо място, когато едно лекарство е в недостиг, трябва да има както в редица други държави в ЕС, канал за спешна доставка", отбеляза Маринкова.

И обясни, че една система за извънредни доставки може да стъпи на системата, забраняваща износа – като тези лекарства, при които е установен недостиг да могат да бъдат внесени бързо от търговците на едро.

До 24 часа асоциацията отговоря на сигнали за липсващи лекарства

Платформата, на която пациентите могат да подават сигнали може да се открие лесно в интернет. „Пациентите, които имат проблем, изписвайки в Google „търсене не лекарства“ ще попаднат на нашата платформа. Там трябва да се напише само лекарството, градът и телефон за връзка – не събираме други лични данни“, обясни Боряна Маринкова.

1 474 сигнала на пациенти са получени през последните месеци.

Тя подчерта, че се стараят до 24 часа да дадат обратна връзка. „Почти всеки трети сигнал успяваме да му намерим качествено решение – т.е. да упътим един пациент в кои аптеки би могъл да го намери“, добави тя.

Още от разговора на Йовка Йовчева с Боряна Маринкова чуйте в прикачения звуков файл.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня и на страницата ни във Фейсбук