Управлението на Европейската комисия през последните години е под всякаква критика, коментира в ефира на Дарик председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. По думите му европейската индустрия отчита двуцифрен спад, който ще се увеличава и през следващите години, ако не се вземат мерки по отношение на основните проблеми, свързани със Зелената сделка, регулациите, високите цени на ресурсите и липсата на квалифицирани кадри.

Според Васил Велев най-големият риск обаче би било разрастване на войната извън границите на Украйна.

„Най-големият риск е войната, която се задава и която може да бъде организирана, за да се измие и изтрие безобразното управление на Европейския съюз последните години. Че е такова управлението си личи по резултатите. Делът на европейската икономика в световната икономика е спаднал за тези четири години от 2018 до 2022 от 21% на 16,5%. През това време Китай запазва дела си, Русия го увеличава, Индонезия, Саудитска Арабия и така нататък увеличават дела си. Индия расте със сериозни темпове. Тоест Европейският съюз е най-слабо представящата се икономика от всички големи икономики и то драстично по-слабо от средното. Време е да кажем “царят в Брюксел е гол”. Това, което в момента прави Европейският съюз е да убива базовата си индустрия, без която пък не може да направи и зеления преход.”, коментира Велев.

Според председателя на АИКБ  Европа не може да наложи сама зелените политики на останалия свят, най-малкото защото по думите му вече никой не слуша Европа и ЕС трябва да си даде сметка за това.

Що се отнася до България Велев коментира, че с известно забавяне кризата вече се усеща у нас:

„Ние имаме двуцифрен спад  в индустрията, спад двуцифрен в експорта. Имаме сектори със спад от порядъка на 30-40% на годишна база. Това за съжаление не е краят. Докъдето виждаме напред, няма прекратяване на този спад и пречупване на тенденцията. Не сме стигнали дъното. Но затова даже въобще не се говори. Ние вземаме заеми и увеличаваме с тях потреблението. Раздаваме на калпак, изливаме пари в нереформирани системи, харчим смело и безотговорно и отчитаме ръст на покупателна способност, на стандарт. Това обаче е до време.”

Чуйте целия разговор във файла