Икономиката на ЕС несъмнено претърпя няколко тежки удара прези последните години, които директно се отразиха на джоба на европееца. Войната в Украйна, Ковид Пандемията, войната в Близкия Изток. Но на фона на тези предизвикателства, с очевидно негативна конотация, се случиха и други промени, за които мненията не са само на единия полюс. Такава промяна е навлизането на изкуствения интелект в живота ни и разбира се – на пазара на труда. Как дигиталните медии и компютърно-генерираните решения променят начина, по който икономиката работи. Един от водещите учени в сферата на новите технологии и дигиталните медии – професор Паял Арора смята, че в момента съществува страх от ИИ:

"Страхът поражда песимизъм. Мисля, че връзката е много силна. Страхът, без да има път за намиране на решение за овладяване на този страх или за предоставяне на алтернативи, които са легитимни и са в съответствие с нашите ценности. Така че това е заучена безпомощност, от която трябва да излезем. Ако тези инструменти се използват по правилния начин, те могат да ни позволят да решим много от проблемите, които имаме днес. Трябва да имаме отворено съзнание и да осъзнаем предстоящите предизвикателства. Но, знаете ли, когато имате настроения на оптимизъм, които казват - вижте, трябва да използваме всеки един инструмент, с който разполагаме, включително всичко иновативно, но стига да гарантираме, че те са в съответствие с нашите ценности."

Тя подчертава и ролята на политиците и създаването на законови рамки за ИИ:

"Ако изградим силни предпазни граници с добри политики и регулации, тогава наистина ще можем да процъфтяваме заедно. За да се противопоставим на планетарната криза, заради проблемите с околната среда, по отношение на дезинформацията, за да укрепим демокрацията и да я обърнем с главата надолу. И причината, поради която повдигам този въпрос, е, че Европа, САЩ, западните страни като цяло, са отчетливо различни в начина, по който мислят и се чувстват по отношение на изкуствения интелект, в сравнение с останалата част от света, Глобалния юг. Погледнете проучванията, направени в Глобалния юг, там има огромен оптимизъм по отношение на тези технологии. А трябва да разберем, че 90 % от младите хора в света живеят в Глобалния юг. Така че това е нормативът. Това е настоящата норма. Това са сегашните и бъдещите поколения в света. И те са в челните редици на сблъсъка с климатичната криза, неравенствата, знаете, нестабилността на демокрацията."

Чуйте и вижте цялото интервю в прикачения файл