"За мен думата на годината е “София” и заради града ни и заради мъдростта."
Това заяви кметът на София Васил Терзиев в предаването "Дума на годината" по Дарик радио.
Какво да се сложи на мястото на ПСА, когато вече го няма?
- Не искам да се правя на историк, но надеждата ми е да се появи нещо, около което всички сме обединени, нещо което е свързано с идеалите ни като нация и не е постоянен повод за полемика. Имаме нужда от неща, които ни обединяват. Не бих се ангажирал с нещо, което е моя лична идея, без да се допитам до професионалисти, защото никога не съм подхождал към управлението по този начин. Моето разбиране, е че ролята на лидера е да води, да се допитва, да събира различни гледни точки и да се даде път на най-добрите идеи, а не да налагаш еднолично твоята воля. Този тип на поведение не води до добри резултати. Да изградиш съмишленици е е едно, да налажиш своята воля е друго.
До каква степен е допустимо днтевният ред на обществото да бъде диктуван от определени настроения в социалните мрежи?
- Не би трябвало да бъде. За съжаление много от модерната политика се влияе изключително много от това, което се случва в социалните мрежи, където не са толкова много хората, но са изключително гласни. Когато няма доверие в институциите, когато те не работят, ние не може да построим здраво общество. Лепенето на епитети, слагането на хората в много ясно дефинирани кутийки е нещо, което трябва да избегнем. Трабва да се научим как да комуникираме градивно, без обиди и без да караме другата страна да се чувства зле. Не ни учат на това нещо в училище и затова много пъти даваме превес на нашите емоции.
- Дадох си сметка, че трябва да съм кмет на всички софиянци - и на тези, които ме харесват и на тези, които не ме харесват, както и на тези, които не са упражнили демократичното си право на глас. Съвсем различно е усещането, когато вече започнеш да се бориш с проблемите и усетиш отговорността. Усещаш как едно решение не е само на хартия, то има тежест върху живота на хората и там е разликата между теорията и практиката. Липсата на общински съвет прави разрешаването на проблемите по-трудно, тъй като проблемите, които касаят администрацията и са свързани с финансиране, минават през общинския съвет, затова много се надявам да успеем в този доста компресиран времеви период да се сформира работещ общински съвет.
На срещата Ви с бишви якмет Йорданка Фандъкова стана ли дума за кадровата ви политика?
- Говорихме за това и аз казах много ясно на г-жа Фандъкова, че ние не идваме с амбиция за реваншизъм. Моето вярване е, че 80, 90 процента в една администрация са хора, които имат качества. Не трябва да правим много резки движения. Има неща, които трябва да се промянат бързо, но за другите трябва да си търпелив, да опознаеш хората, да разбереш как работи една система.
- Процесът на коалиране никога не е лек, но и ние не мислим, че имаме достатъчно добра култура на истинска работеща демокрация. Ироничното е, че управляващата сглобка всъщност е може би един от най-работещите примери за демокрация за последните 30 години. Не се харесват, изключително различни са отправните им точки, но им се налага да работят заедно, за взимат решения, и в крайна сметка се вижда, че има резултати. Вижда се пътят към Шенген, към Еврозоната. Вижда се една стабилност, има някакво ниво на контрол и баланс. Моята цел е това нещо да го постигнем и в СОС и въпреки, че имаме идеологически разлики с някои от колегите, това да не промени основното, за което говорим, а именно, че ние служим на софиянци. Най-важно ми е да обещая, че ще има промяна в системата. Много от нещата, които ние виждаме като краен резултат, качеството с което се правят, е функция на това как работи системата.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts