Върховният съд на Великобритания постанови, че правителството на Шотландия не може едностранно да проведе втори референдум дали да се отдели от Обединеното кралство, предаде CNN.

Съдът единодушно отхвърли опита на Шотландската национална партия (SNP) да наложи гласуване следващия октомври, тъй като не е получила одобрението на британския парламент.

Когато крал Чарлз III бил на 40, плюшеното му мече си имало камериер

Решението обаче едва ли ще спре разгорещения дебат за независимостта, който тегне над британската политика от десетилетие.

За последно Шотландия проведе гласуване по въпроса с одобрението на Уестминстър през 2014 г., когато гласоподавателите отхвърлиха перспективата за независимост с 55% на 45%.

Какви са предизвикателствата пред Риши Сунак?

Въпреки това, подкрепящата независимостта SNP доминира политиката на север от границата през следващите години за сметка на традиционните групи, подкрепящи съюза. Последователните лидери на SNP обещаха да дадат още един шанс на шотландските избиратели да гласуват, особено след като Обединеното кралство гласува да напусне Европейския съюз през 2016 г.

Последният тласък на лидера на SNP Никола Стърджън включваше провеждането на консултативен референдум в края на следващата година, подобно на гласуването през 2016 г., което доведе до Брекзит. Върховният съд на страната обаче се съгласи, че дори едно правно необвързващо гласуване ще изисква надзор от страна на Уестминстър, като се имат предвид неговите практически последици.

Официално: Коронацията на крал Чарлз III ще се състои на 6 май 2023

Законно проведен референдум би имал важни политически последици по отношение на Съюза и парламента на Обединеното кралство“, каза лорд Рийд, докато четеше решението на съда.

Това или ще укрепи, или ще отслаби демократичната легитимност на Съюза и на суверенитета на парламента на Обединеното кралство над Шотландия, в зависимост от това кой възглед надделява, и ще подкрепи, или ще подкопае демократичните авторитети на движението за независимост“, заяви той.

Крал в шотландска пола: Чарлз III на посещение в Шотландия

Стърджън каза, че е приела решението в сряда, но се опита да представи решението като друг стълб в аргумента за отделяне. 

Закон, който не позволява на Шотландия да избира нашето собствено бъдеще без съгласието на Уестминстър, разкрива като мит всяка представа за Обединеното кралство като доброволно партньорство и дава аргументи за независимост“, написа тя в Twitter.

Шотландската демокрация няма да бъде отречена. В една демокрация нашият глас не може и няма да бъде заглушен“, каза тя.

Заради нарушена карантина: Шотландска депутатка осъдена на 270 часа труд

Англия и Шотландия са обединени в политически съюз от 1707 г., но много шотландци отдавна са настръхнали срещу това, което смятат за едностранчиви отношения, доминирани от Англия. Шотландските гласоподаватели исторически са отхвърляли управляващата Консервативна партия в урните и са гласували усилено, но напразно срещу Брекзит, засилвайки аргументите по въпроса през последното десетилетие.

Арести във Великобритания и Шотландия: Мъж нарече принц Андрю „болен старец“ (видео)

От 1999 г. Шотландия има децентрализирано правителство, което означава, че много, но не всички решения, се вземат от ръководения от SNP шотландски парламент в Единбург.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм