Софийският административен съд прекрати производството по жалбата на Корнелия Нинова срещу решението на Централната избирателна комисия (ЦИК) Атанас Зафиров да бъде вписан като представляващ БСП в регистъра на политическите партии. Преди дни комисията реши Зафиров да бъде записан като представляващ коалицията „БСП за България“. Не закъсня и отговор от приближените до Нинова - Георги Свиленски и Иван Ченчев, които обясниха, че ще обжалват. 

 “Още повече това решение се отнася за сега съществуващата коалиция „БСП за България“ и за 50-то НС , а не за изборите за 51-то и за бъдещи коалиции”, посочиха те в позиция до медиите. 

Председателят в оставка на социалистите Корнелия Нинова отбеляза в парламента, че  ще очаква окончателното решение, тъй като “това не влиза в сила, докато не се произнесе и Върховният касационен съд (ВКС)”. 

Снимка: Иван Ченчев и Георги Свиленски/ БТА

На 9 септември се очаква решението на ВКС, след като близкият до Нинова Крум Дончев оспори вписването на Зафиров като представляващ социалистите. До делото се стигна след решение на Софийския градски съд, с което призна Зафиров за временен председател на столетницата, но хората около Нинова обжалваха. 

 "Аз”-ът, който винаги побеждаваше”

От своя страна лявата формация посочи, че решението на съда е пределно ясно и “поредна важна стъпка на социалистите по пътя към широкото ляво обединение”. Временният лидер на БСП Атанас Зафиров заговори за действия, които са в разрез със закона и изтъкна, че е “абсурдно хора, които са изключени от партията, да имат каквито и да е основания и претенции към каквото и да е било”. 

“Всякакво подобно поведение граничи все пак и с престъпни състави, защото  да твърдиш, че притежаваш нещо, което не притежаваш, е наистина изключително укоримо, а мисля и наказуемо”, смята той.

На фона на това БСП подписа и коалиционно споразумение с 20 леви партии в България за общо явяване на изборите. Зафиров нарече деня “исторически” за българската левица и предложи “да не бъде размиван в дребнотемие”. В четенията на група от хора, които се опитват да сложат пречка пред това ляво обединение и видимо няма да им се получи, добави той. 

Снимка: БТАСнимка: Атанас Зафиров/ БТА

Зафиров подчерта, че въпреки различията през годините с останалите леви формации сега са станали съмишленици. По думите му много дълго са се стремили да има такова обединение. 

“Винаги нещо  се е случвало в последния момент. Аз ще ви кажа какво беше това нещо - "Аз”-ът, който винаги побеждаваше", каза той визирайки доскорошния лидер на БСП Корнелия Нинова.

Как се стигна до два „лагера“ в БСП?

За “лагери” и разцепление в БСП се говори от години заради немалкия брой хора, които бяха изгонени или си тръгнаха от партията. След като пое поста на лидер на столетницата, Нинова влезе в продължителни конфликти с предишните председатели на партията – Михаил Миков и Сергей Станишев, както и с редица изявени фигури от партията. Напрежението помежду им продължава и до момента. Нинова предприе редица “чистки”, като се освободи най-напред от онези, които изразяваме несъгласие с нейните политики.

Снимка: Сергей Станишев и Михаил Миков/ Колаж: Дарик

Оставката на Нинова е била искана многократно през годините и няколко пъти лидерът на БСП дори я подава, но впоследствие тя е отхвърлена от ръководството. През юни обаче председателския стол отново се разклати след ниските резултати на парламентарните изборите и оттеглянето на Нинова стана факт. 

Атанас Зафиров беше избран за временен председател на БСП, а Борислав Гуцанов за председател на парламентарната група. Интригата в БСП се заплете още повече след изключването на Нинова и приближените около нея - Георги Свиленски, Иван Ченчев и Крум Дончев, от партията в първия ден на септември.

Преди дни пленумът на БСП задължи Нинова да упълномощи Атанас Зафиров да представлява партията пред ЦИК. Настояването на ръководството е в разрез с взетото от Нинова седмица по-рано решение, с което тя упълномощи Георги Свиленски и Иван Ченчев да ръководят процеса по регистрация на БСП за участие в изборите.

БГНЕС, архивСнимка: Корнелия Нинова/ БТА

Нинова отказа да изпълни волята на пленума с аргумента, че партията “не е бащиния” и няма как да бъде прехвърлена чрез пълномощно.

Председателят в оставка на социалистите съзря задкулисие в действията на “триото”, както самата тя нарече Борислав Гуцанов, Атанас Зафиров и Кристиян Вигенин и го попита “кой им дърпа конците”.