“Това, че е чудесен артист, ме накара да инвестирам във филм за него. Личното ми вдъхновение от него и от творчеството му. Аз съм от това поколение на фанатичните фенове на Воев и на неговото творчество. Вдъхновението е това, което ме накара. Винаги съм искала и знаела, че такъв филм трябва да има, защото нямаше, а Воев е изключително значим творец и без аналог. Трябваше да бъде разказано за него”, обясни мотивите си за създаването на филма гостът в студиото Валерия Стойкова.
“Не съм в никакъв случай биограф. Филмът няма претенцията да бъде биографичен. Той няма и задачата да бъде чисто и просто документалистика - информативен за човека и неговото дело и творчество. По-скоро филмът имаше задачата, а и нашето огромно желание беше, да развълнува. Да накара зрителите, които го гледат, да научат повече за този, който го е създал всичко това, което ги е вълнувало през годините. А за тези, които не са го познавали, да се запознаят и да го преживеят”, допълни тя.
“За мен такъв артист е без аналог. Интересен, особен и за времето си. Изкуството му е толкова екзистенциално провокиращо. Нямам точно обяснение защо и как се е получило това, но ние искахме просто да разкажем нашите преживявания с неговото творчество и да ги споделим с идеята да се преживеят наново от нова публика.”
Проф. Милена Кирова – Българската литература през XXI век
В разговорът по телефона се включи Павел Воев, който е баща на Димитър Воев. Той обясни, че синът му е вярвал във всичко, което е хубаво и добро, което се говори. “Беше страшно разочарован от подмяната на желанията на 100 000 хиляди демонстранти, когато настъпи демокрацията. Ако се заслушате в текстовете на неговата песен “Ледове”, там ще усетите неговото разочарование.”
Разговорът продължи в студиото със Стойкова, която уточни, че разочарованието съпътства винаги артиста. “Тоест разочарованието е една от неговите двигателни мощности, помагаща му да твори. За добро или лошо, това е факт. Аз почти не познавам доволен и спокоен артист. Воев очевидно за всички е бил изключително чувствителен човек. Времето, в което е живял, абсолютно обсулавя неговата настройка, светоусещане. Не много са били такива самородни таланти, защото той е абсолютен талант - самороден”, допълни Стойкова.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts