“Броени часове ни делят от премиерата на спектакъла “В огледалото на водата”. Работното заглавие на разказа на Йовков “Божура” е “В огледалото на водата” и от там взехме вдъхновението за името на целия концерт - спектакъл. Намираме разказа за изключително вълнуващ и в наши дни. Многопластов, интересен, изпъстрен с метафори и една дълбочина, която на нас ни харесва”, обясни за предстоящият спектакъл Алина Ангелова от ансамбъл “Шевица” в студиото на Дарик.

Какво да очакваме от „В огледалото на водата“ - премиерен спектакъл на фолкорен ансамбъл „Шевица“

“Ние се опитваме да пресъздадем част от миналите времена. Костюмите, с които ще сме облечени по време на “Божура”, са автентични котленски костюми, писани престилки - нещо изключително характерно”, описа Ангелова предстоящото събитие.

“За мен в този момент има огромен интерес и голям бум към родолюбието, към българщината и фолклора. Но е много тънка границата и понякога спекулацията е голяма. Има изключително много школа и танцови зали, които преподават народни танци. Хора с дипломи или без, които разпространяват стъпките на автентичните хора. Всъщност не виждам, че на сцената виждаме много автентичност. Има много хореографски разработки”, обясни тя за засиленият интерес към народните танци и допълни, че е хубаво да осъвременяваме историята, но е добре и да се придържаме законите и постулатите в това изкуство.

„Извезани следи“ представят в читалище „Алеко Константинов“

В разговора се включи по телефона и Петър Ангелов, който описа приповдигнато и вдъхновено настроение в НДК, където тече подготовка за спектакъла. 

“Любовта към разказа “Божура” датира от преди 5-6 години. Не мога да го обясня. То ни завладя и двамата. Решението беше взаимно. Целият разказ е изпълнен с метафори. Като се вглъбиш в тях можеш да потънеш толкова страхотно. Въобще Йордан Йовков е изключителен”, обясни Ангелов за решението да работят точно по този разказ на Йовков.

“Най-голямото предизвикателство пред мен е, че аз не мога да вербализирам нищо на сцената. Ние сме ансамбъл и имаме хореографски текст, с който да се опитам да покажа на хората кое какво е. Тоест, аз трябва да инпретирам с хореографски текст вода, трябва да покажа само с хореографски текст един пиян мъж, трябва да покажа само с хореографски текст, че една жена е циганка. Всъщност това е най-голямото предизвикателство”, допълни Ангелов за предизвикателствата около това да се вдъхне живот и да се обясни един разказ с танц.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм