Седмици след въоръженото въстание на руската наемническа група "Вагнер", което разкри пукнатини в руската система на еднолично управление, Кремъл е в пиар офанзива. Посланието е просто: Руският президент Владимир Путин контролира ситуацията, пише CNN.

В интервю за руския бизнес всекидневник "Комерсант" в четвъртък Путин описа тричасова среща с командири на "Вагнер", включително с лидера на групата Евгений Пригожин, само няколко дни след неуспешния поход на частната военна компания (ЧВК) към Москва миналия месец.

Путин: Групата Вагнер “не съществува”

Путин даде положителна оценка на срещата, но направи и едно любопитно признание.

"ЧВК "Вагнер" не съществува", каза Путин на въпроса дали "Вагнер" ще бъде запазена като бойна единица. "Ние нямаме закон за частните военни организации. Тя просто не съществува."

Путин, който е дипломиран юрист, отново повтори твърдението си по време на интервюто: "Няма такова юридическо лице", каза той.

Кремъл: Путин и Пригожин се срещнаха дни след бунта на „Вагнер“

От техническа гледна точка Путин е прав. Член 359 от Наказателния кодекс на Русия забранява наемническата дейност. Законът гласи, че "набирането, обучението, финансирането или друга материална подкрепа на наемници, както и участието им във въоръжен конфликт или военни операции" носи тежки наказателни санкции.

В интервюто Путин обясни още, че Държавната дума - руският парламент - трябва да разгледа закон за легализиране на ЧВК, като признава: "Това не е лесен въпрос".

Американски служители: Руски генерал е знаел за плановете за бунт на Пригожин

Този легалистичен отговор обаче поражда повече въпроси, отколкото отговори. До пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна миналата година Кремъл по същество отричаше съществуването на Вагнер. Това се промени през следващите месеци, тъй като Вагнер успя да осигури някои символични победи за Русия, особено в ожесточените боеве около украинския град Бахмут. Държавната телевизия последва примера, като издигна бойците на Вагнер до статут на рокзвезда.

Но ако през цялото време Вагнер е бил технически незаконна структура, кой е разрешил използването им? Кой ги е обучавал и екипирал? И кой е одобрил бюджета им?

Д-р Тутунаров: Хора от „Вагнер“ са обучавани в България

Това е повече от технически или философски въпрос. В края на краищата самият Путин признава в забележките си от 27 юни пред служителите по сигурността, че "издръжката на цялата група "Вагнер" е била изцяло осигурена от държавата", като само за периода между май 2022 г. и май 2023 г. правителството е отпуснало над 86 млрд. рубли, или около 1 млрд. долара, за издръжката на силите на "Вагнер".

Въпросът е свързан с нещо повече от безразсъдния подход на Путин към върховенството на закона. Той служи и като напомняне, че Путин е пионерът на един пост-истински свят.

Пригожин: „Вагнер” спира да съществува от 1-ви юли

Струва си да припомним, пише CNN, че лидерът на Кремъл беше и този, който отрече руските специални сили - така наречените "малки зелени човечета" - да са завзели Кримския полуостров от Украйна през 2014 г. Едва няколко седмици след окупацията Путин призна, че мъжете в необозначен камуфлаж всъщност са били руски войници, а не "местни части за самоотбрана".

Същото важи и за тайната подкрепа, която Русия оказва на сепаратистите в района на Донбас в Източна Украйна от 2014 г. насам. Кремъл настояваше да поддържа фикцията, че редовните руски сили не са подкрепяли сепаратистките републики, въпреки че Путин с намигване признаваше, че руското правителство е участвало активно в Донбас, включително с подкрепа за сепаратистите и размяна на пленници.

Путин: Противниците на Русия се надяват страната да отстъпи, но “няма да бъде така”

"Никога не сме казвали, че там няма хора, които се занимават с определени въпроси, включително във военната област, но това не означава, че там присъстват редовни руски войски", каза той на украински журналист на годишната си пресконференция през 2015 г. "Почувствайте разликата."

Шефът на "Вагнер" Пригожин също беше добре известен с това, че си играеше бързо и свободно с фактите. Някогашният сътрудник на Путин дълго време не признаваше, че Агенцията за интернет изследвания - неговата прословута "ферма за тролове" в Санкт Петербург, Русия - е участвала в намесата в изборите в САЩ през 2016 г., но след пълномащабното нахлуване в Украйна той прекрати тази шарада.

Байдън: Путин вече загуби войната в Украйна и ще трябва да преговаря

"Никога не съм бил само финансист на Агенцията за интернет изследвания. Аз я измислих, аз я създадох, аз я управлявах дълго време. Тя беше създадена, за да защитава руското информационно пространство от хапливата агресивна пропаганда на антируски наратив от Запада", заяви Пригожин през февруари.

И така, каква е целта на Путин, когато разказва за срещата с Пригожин и командирите на "Вагнер"? Освен че предава на руската общественост посланието, че все още е на власт, той изглежда създава нов разказ: "Добрият" Вагнер (войниците на Пригожин) срещу "лошия" Вагнер (самият Пригожин).

Радев: Украйна настоява да води тази война, но сметката се плаща от Европа

В разговора си с "Комерсант" Путин предполага, че е забелязал разрив между Пригожин и неговите висши командири по време на срещата си с тях в Кремъл.

Според версията, която той предаде на "Комерсант", Путин казал на наемниците, че имат възможност да продължат да се бият под ръководството на прекия си командир, офицер, известен с повиквателната "Седой" ("Сива коса").

Христо Грозев за срещата на Радев и Зеленски: Видя се кой е по-опитният политик

"Нищо нямаше да се промени за тях. Те щяха да бъдат ръководени от същия човек, който през цялото време е бил техният истински командир", е казал Путин на групата, както съобщава "Комерсант".

"И какво се случи след това?", казва репортерът на "Комерсант", който е попитал руския лидер.

"Много хора кимнаха [утвърдително], когато казах това", е казал Путин, според "Комерсант".

Матю Милър: Влизането на Украйна в НАТО в момента би означавало война между САЩ и Русия

Но според този разказ Пригожин не е бил съгласен с подхода, предложен от Кремъл.

"Не, момчетата не са съгласни с това решение", казал лидерът на "Вагнер", според Путин.

Предстои да разберем дали Кремъл може да се възползва от този разрив - реален, измислен или комбинация от двете. Не е ясно и какво ще направят редовите членове на Вагнер. Но едностранчивият разказ на Путин подсказва, че Кремъл все още умува как точно да се справи с командира-наемник.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм