6 август 1945 г. Втората Световна война. САЩ пускат бомбата с кодово име „Малчугана“ над японския храд Хирошима. 3 дни по-късно същото става и в Нагасаки. Там е пуснат „Дебелакът“. Това е първият и единствен път в човешката история, когато в употреба влиза най-зловещото и помитащо оръжие, измислено от човека – ядрената бомба. Днешният ден е обявен за Световен ден за борбата за забрана на ядреното оръжие.

Хирошима, 1945 г.

На 6 август 1945 г. е извършена първата в света атомна бомбардировка над Хирошима в Япония по време на Втората световна война от американския бомбардировач B-29 "Енола Гей". Целта на удара е Япония да бъде принудена да капитулира, с което да се сложи край на войната. Бомбата, с кодовото наименование "Малчугана", се взривява в 08:15 ч. на около 600 м. над повърхността и е с взривен еквивалент на около 13 килотона тротил. На място зaгивaт oкoлo 80 000 души, като общият брой на жертвите достига 140 000 души. Зоната на пълно разрушение е в радиус около 1,4 км. Пожарите, избухнали след взрива, засягат около 11,4 км.

06.08.2024 г.

Какво се случва днес? 79 по-късно. Светът е свидетел на 2 активни войни – в Украйна и в Близкия Изток. Сред враждуващите има както страни-притежателки на ядрено оръжие, така и такива, които биват подкрепяни от притежателки на такова. Питаме се – може ли някой реши да превърне блъфа в реален ход и станем свидетели на подобна катастрофа отново? Стиска ли им? Русия почти ежемесечно плаши Украйна, а и не само, с натискане на ядреното копче. САЩ не говорят по темата, но сме ги виждали в действие.

Общо 9 държави разполагат с това „чудовище“ – ядрената бомба. Това са Русия, Съединените щати, Китай, Франция, Обединеното кралство, Пакистан, Индия, Израел, Северна Корея. Русия разполага с най-много потвърдени ядрени оръжия - над 5500 ядрени бойни глави. Съединените щати я следват с 5044 ядрени оръжия, разположени в САЩ и 5 други държави: Турция, Италия, Белгия, Германия и Нидерландия. Общият брой на ядрените бойни глави, притежавани само от тези две държави, представлява почти 90% от ядрените оръжия в света. 

Интересното в случая е, че САЩ са разположили своите глави и в трети страни-домакини, като Турция например, нашата южна съседка. А ако решат да детонират именно тези глави? Съществува и един списък с държави, които подкрепят ядреното оръжие. Интересното тук пък е, че България е сред тях.

Дрънчене на оръжия

Само преди ден Вашингтон се похвали с най-голямото увеличаване на ядрения си арсенал от Студената война насам. САЩ не е във война, защо? – ще попитате. Превенция? Едва ли. Сплашване на врага? Съмнително. В резултат на инвестициите, направени в администрациите на Барак Обама, Доналд Тръмп и Джо Байдън, Американската национална агенция за ядрена сигурност (NNSA) успя да достави над 200 модернизирани ядрени оръжия на американското министерство на отбраната през 2023 година. Това е най-голямата ни доставка за една година от края на Студената война. Думите са на Джил Хруби, която е начело на NNSA.

Преди седмица руският държавен глава Владимир Путин предупреди Белия дом, че е възможна ескалация като от времето на Студената война, ако Вашингтон реализира намеренията си да разположи ракети със среден обсег в Германия. Той заплаши Москва да стори същото, разполагайки техен ядрен арсенал, в чийто обсег ще влиза Западът. Не че руска ядрена подводница не пристигна край Куба преди няколко месеца...

Президентът Еманюел Макрон, лидер на единствената европейска страна с ядрен потенциал, заяви, че е готов да обсъди използването на френски ядрени бойни глави като част от „надеждна европейска защита“ срещу заплахи от Руската федерация.

„Аз съм за откриване на тази дискусия, която трябва да включва противоракетна отбрана, възможност за използване на ракети с голям обсег, ядрени оръжия за тези, които ги имат или които имат американски ядрени оръжия на своя територия. Франция ще запази своята специфика, но е готова да направи по-голям принос към отбраната на европейската земя“, каза Макрон в интервю за регионалната медийна пресгрупа „The Ebra“.

Дрънчене на оръжия ли е цялата тази ядрена реторика или сигнални ракети за света да се готви за ядрен удар? Защо с лека ръка хората отричат тази възможност при положение, че вече 2 пъти е ставало реалност? Важи ли максимата днес „Веднъж се опари, за да не повториш същата грешка?“ 6 август е точният ден за задаването на тези въпроси. Хирошима.