Над 30 имота в село Лиляче се нуждаят от изпомпване на вода в момента,но още в колко къщи има нанесени щети от водата, все още не е ясно. поясни  кметът на селото Вероника Ценова.

На терен в селото работят екипи на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението", които изпомпват вода,  20 доброволци помагат за разчистване на тиня и унищожена покъщнина от засегнатите домове – предимно мазета и приемни етажи, обясни кметът и добави, че това, от което имат най-голяма нужда на този етап, са хора, за да може щетите да бъдат отстранени по-бързо.


По думите на кметицата на с. Лиляче, най-сериозно са засегнати четири улици, има и такива, които са покрити с донесени наноси и чакъл от водата, там вече работят фадроми, каза още Ценова.

ЍВ най-ниската част на селото височината на водата е достигала и надминавала 2 два метра. Още снощи е започнала да се оттегля и в момента реката е в коритото си, но е много пълноводна.

Местните жители коментират, че обичайно р. Лиляшка бара  може да се прескочи, а сега е поне десет пъти по-голяма. „Водата се оттегли, но положението си е критично, не сме спокойни“, заяви  кметът на село Лиляче.
"От 2005 година насам за четвърти път се наводняваме", поясни  Дафинка Обретенова, която живее в една от най-засегнатите къщи. Проблем създава и стената, която е издигната, за да пречи на реката да излиза от коритото си. Тя спира реката, но пречи на водата, която идва от по-високата част на селото, да се оттича и я задържа около къщата. „Лошото е, че миналото лято направихме основен ремонт, купихме нови мебели и сега всичко е за изхвърляне. Да не говорим за зимнина, друга покъщнина, растенията в двора“,коментира потърпевшата жена.

Тази нощ частично бедствено положение обяви областният управител на Враца за територията на две общини – Враца и Криводол. В момента се прави обход на селата в община Мездра, които също са засегнати, както обяви кмет Иван Аспарухов.