Пациент с ботулизъм беше успешно излекуван  от  лекарите в Инфекциозно отделение на МБАЛ-Пазарджик. 52-годишният  мъж  постъпва с типичните прояви: масковидно лице, парализи, мускулна слабост, ниско кръвно налягане и забавен пулс. 

„Болният  беше приет в увредено общо състояние и остана на лечение в Инфекциозно отделение 19 дни. Заболяването се потвърди с установяване на токсин В в материали от болния. Проведе се лечение с противоботулинов серум с добър ефект“, обясни началникът на отделението доц. д-р Мария Пишмишева.

От началото на 2023 г. в България са регистрирани 8 случая на ботулизъм. За сравнение - през предходната година има само 1. 

Ботулизмът е тежка интоксикация, която се характеризира с развитие на парализи. Причинява се от екзотоксин, който произвежда причинителят на заболяването - бактерията  Clostridium botulinum /Клостридиум ботулинум/. Ботулиновият екзотоксин е най-силната позната биологична отрова. Познати са 8 типа токсин, като най-често заболяването се причинява от токсини А, В, Е. Ботулизмът е тежко заболяване с висок леталитет.

Източник на инфекция са домашни, диви животни и птици, които замърсяват околната среда с изпражненията си. Човек се заразява най-често при консумация на домашно консервирани храни /плодови, зеленчукови/, възможно е заразяване при консумация на салами, шунка, пушена риба и  други хранителни продукти, върху които е попаднала почва, съдържаща спорите на бактерията. Има и раневи ботулизъм, при който спори попадат върху наранена повърхност от тялото, като напоследък тази форма се описва и при венозни наркомани.  Заболяването се среща рядко - случаите са единични, най-често от едно семейство. 

При липса на кислород и при ниска концентрация на сол и захар, ниска киселинност и недостатъчна термична обработка, спорите оцеляват, превръщат се във вегетативни форми, които произвеждат екзотоксина. Вкусът на заразените храни не се променя, възможно е капачките на бурканите да са бомбирани. Болният човек не може да заразява. 

Заболяването започва 18-36 часа след консумацията на съответната храна, по–рядко след по-дълъг период от време. Болните се оплакват от тежест и подуване на корема, може да има диария и повръщане, но те са леки и бързопреходни. Много характерни са зрителните смущения – болните виждат неясно, като в мъгла, не могат да четат, имат двойно виждане. Характерни оплаквания в този период са: отпадналост, мускулна слабост, ниско кръвно налягане, сухота в устата и очите, затруднено гълтане, затруднено говорене. Тежките форми започват с дихателни нарушения и болният може да загине за часове. При прегледа се открива масковидно лице поради наличие на парализи – очните ябълки са неподвижни, зениците са разширени и трудно реагират на светлина, клепачите са паднали и пациентите не могат да погледнат нагоре. Може да се наблюдава запек, задръжка на урината. Съзнанието е запазено, а температурата е нормална през цялото време. Парализите са винаги двустранни, макар и не строго симетрични и се развиват отгоре надолу.