“По-безопасно е да се говори на руски. Никой не може да изрази своята гражданска позиция, защото това буквално застрашава живота. Иначе всекидневието си върви - свобода без свобода, живот с доста ограничения, който можеш да живееш”. Така таврийската българка, която е украинска бежанка у нас Кристина Митева коментира в рубриката “Смисълът” в предаването “Кой говори” по Дарик радио животът в Украйна след руската окупация.

Заедно с Криситна Митева гост в студиото беше и Стефания Митева. Тя е дошла у нас преди три години и мече учи Международни отношения в УНСС.  

Аз съм от окупиран град (бел. ред. - Мелитопол). Беше късмет, че успях да дойда в България с моята баба. За мен най-трудно беше да свикна с българите, не знаех какво ще правя утре, догодина, започвах от началото. В началото беше малко трудно, но вече всичко е наред”, каза тя.

Кристина Митева обясни как живеят в момента украинците в окупираните части на Украйна.

“В момента няма мащабни отстрели в нашия град, в окупираното място, откъдето идваме животът си тече. Свободата на словото обаче е изключително ограничена. В първите дни окупацията местното население излезе на голям протест, което за нашия град, който е от 150 хил. души население, 10 000 души излязоха с украински знамена да покажат пред окупаторите, че не поддържат тази окупация”, обясни Кристина Митева.

Тя и Стефания Митева са част от екип, който създава подкаст в помощ на украинските бежанци у нас. Проектът се създава с подкрепата на Европейски корпус за солидарност. Кристина Митева е продуцент, а Стефания - един водещите.

*Това предаване се реализира в рамките на инициатива „Какво наистина означава ЕС за теб?“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС) и изпълнявана в рамките на проект „Права и ценности“ от фондация „Четиридесет и две“.

Изразените възгледи и мнения са единствено на авторите и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) или на ИООС. Нито Европейският съюз, нито EACEA, нито ИООС могат да бъдат държани отговорни за тях.

Слушайте и гледайте целия разговор в прикачения видео файл.